Woda na Marsie mogła się utrzymywać przez miliony lat

Artykuł
Marsjańskie skały mogą nam udzielić wielu odpowiedzi
Fot. NASA/JPL-Caltech

Łazik Perseverance zebrał pierwsze próbki marsjańskich skał, co już pozwoliło naukowcom na nowych wgląd w dzieje czerwonej planety. Analiza pobranych próbek jest kolejnym krokiem w badaniu dziejów regionu krateru Jezero, który niegdyś był naznaczony przez aktywność wulkaniczną i okresy obecności wody — informuje NASA na swoich stronach.

- Wygląda na to, że badanie naszych pierwszych skał odsłania środowisko, które potencjalnie mogło podtrzymywać życie. Istotne jest to, że woda była tu obecna przez długi czas — powiedział Kaen Farley, naukowiec z Caltech, współpracujący z NASA przy misji łazika.

NASA podkreśla, że każda próbka jest elementem chronologicznej układanki, której właściwe ułożenie pozwoli naukowcom określić najważniejsze wydarzenia w dziejach krateru, poczynając od jego formacji, poprzez okresy pojawiania się i zanikania wody, a w szerszym obrazie zmian klimatycznych na Marsie w zamierzchłej przeszłości.

W skałach mogą być ukryte mikro kapsułki czasu

Badanie próbek wykazało, że wewnątrz skał znajdują się rozsiane kryształki soli. Jak zaznaczają naukowcy, owe sole mogły powstać w wyniku oddziaływania na pierwotne minerały płynącej wody, lub — co jest bardziej prawdopodobne — odłożyć się podczas odparowywania zbiorników wodnych.
Naukowcy mają nadzieję, że — jak to się często zdarza na Ziemi — w kryształach soli zostały uwięzione niewielkie bąbelki dawnej marsjańskiej wody. Ich obecność byłaby cennym źródłem wiedzy na temat zamierzchłego klimatu czerwonej planety, a także ewentualnego życia.

Jak sądzą naukowcy, woda niegdyś zapełniała krater. Nie wiadomo jednak, jak długie były to okresy. Nie można odrzucić możliwości, że krater Jezero zalewały napływające wody, po czym równie szybko, jak się pojawiły, tak i znikały.

Woda mogła być obecna przez długi czas

Jednak zmiany, które naukowcy zaobserwowali w skałach, sugerują, że woda była obecna przez dłuższy czas. Jakkolwiek wciąż nie jesteśmy w stanie ustalić, jak długie były to okresy, czy były to dziesiątki tysięcy, czy też miliony lat, naukowcy uważają, że woda była obecna na tyle długo, by umożliwić pojawienie się mikroskopijnego życia.

- Być może pewnego dnia będziemy mogli opracować dokładną sekwencję wydarzeń, które odbiły się na składzie próbek. To pozwoliłoby odpowiedzieć na ważniejsze pytanie o historię pojawiania się ciekłej wody na Marsie — podsumowuje Mitch Schulte z NASA.

Obecne warunki panujące na Marsie, nie pozwalają na występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni tej planety.

Źródło: NASA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy