Wilki zaatakowały pilarzy w Podkarpackiem. Mężczyźni bronili się piłami

Artykuł
Wilki na ogół nie atakują ludzi
Pixabay/WorldInMyEyes

Dwóch pilarzy zostało zaatakowanych przez wilki w poniedziałek w okolicach Brzozowa w woj. Podkarpackim. Do odegnania agresywnych zwierząt mężczyźni użyli pił spalinowych.

O niebezpiecznej sytuacji poinformował prokurator Marcin Bobola, powołując się na relację jednego z mężczyzn.

- Według jego słów, dwa wilki zaatakowały go od przodu, a trzeci od tyłu. Na pomoc ruszył mu kolega. Mężczyźni włączyli piły spalinowe i odganiali się nimi od wilków. Całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Zwierzęta, jak opowiadał jeden z mężczyzn, cały czas warczały, a całe zajście było naprawdę niebezpieczne — powiedział Bobola.

Atak wilków na ludzi to nietypowa sytuacja

Prokurator mówił również, że sprawa jest wyjątkowo nietypowa, ponieważ wilki niezwykle rzadko zbliżają się do ludzi, a ataki na ludzi to sytuacja bezprecedensowa. Jednocześnie podkreślił, że okoliczni mieszkańcy informowali o tym, że w lasach znajduje się wilcza wataha, ale do tej pory zwierzęta bały się zbliżać do ludzi.

- Jest wiele informacji o tym, że wilki w okolicach Brzozowa zagryzają zwierzęta domowe, szczególnie psy. Sytuacja wygląda na dość dramatyczną i wymaga szybkiej reakcji. Rozmawiałem już na ten temat z miejscowym nadleśniczym. Trzeba coś zrobić, zanim zrobi się ciepło i coraz więcej ludzi będzie wybierać się do lasu — powiedział.

Za mało informacji by podjąć konkretne działania

O sprawie poinformowana została Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Rzecznik instytucji Łukasz Lis stwierdził, że na razie nie ma wystarczającej wiedzy o ataku, by podjąć konkretne kroki. „Dopiero, jak dostaniemy informację, będziemy mogli zacząć działać. Jeśli chodzi o kroki, które możemy podjąć, to są m.in. działania pośrednie, które wyeliminują zagrożenie. Chodzi np. o odstraszanie wilków, żeby bały się ludzi” - podkreślił Lis.

Ewentualny odstrzał zwierząt byłby możliwy dopiero po decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Takie decyzje są najczęściej podejmowane na wniosek lokalnych władz samorządowych.

Źródło: WP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy