Większość Japończyków za odwołaniem lub przełożeniem igrzysk

Artykuł
Japończycy obawiają się transmisji koronawirusa
Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

60 proc. mieszkańców Japonii jest niezadowolonych z tempa krajowego programu szczepień przeciwko Covid-19, a 72 proc. opowiada się za odwołaniem lub przełożeniem igrzysk olimpijskich w Tokio – wynika z najnowszego sondażu, opisywanego przez agencję Kyodo.

Japonia rozpoczęła wczoraj szczepienia osób w wieku 65 lat i starszych, które stanowią 29 proc. społeczeństwa. W kraju narastają tymczasem obawy o nadejście kolejnej, czwartej fali pandemii koronawirusa.

Zaniepokojenie możliwością kolejnego nawrotu pandemii wyraziło 92,6 proc. uczestników ankiety. Rządową odpowiedź na pandemię negatywnie oceniło 56,5 proc., a pozytywnie – 35,9 proc. badanych.

60,3 proc. ankietowanych wyraziło niezadowolenie z postępu krajowego programu szczepień przeciwko Covid-19, a zadowolonych było 36,5 proc. badanych – podała japońska agencja, przypominając, że do otwarcia przełożonych igrzysk olimpijskich w Tokio pozostało niewiele ponad 100 dni.

W związku z obawami o zakażenia 39,2 proc. badanych oceniło, że igrzyska powinny zostać odwołane, a 32,8 proc. - że należy je po raz kolejny przełożyć. Tylko 24,5 proc. respondentów uznało, że zawody powinny się odbyć zgodnie z obecnym planem.

W ankiecie telefonicznej przeprowadzonej przez Kyodo między sobotą a poniedziałkiem wzięło udział 1015 osób.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy