Watykan walczy z „plagą klerykalizmu”. Franciszek I: Biskupi nie mogą puszyć się jak pawie

Artykuł
Papież Franciszek I
Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Kapłani nie są kastą ponad innymi, a biskupi nie mogą puszyć się jak pawie — oświadczył papież Franciszek w sobotę podczas spotkania ze stałymi diakonami z diecezji rzymskiej. Przybyli oni do Watykanu na audiencję ze swoimi rodzinami.

Zwracając się do diakonów, papież mówił o konieczności przezwyciężenia w Kościele „plagi klerykalizmu, która stawia kastę kapłanów ponad Ludem Bożym”.

- To jest sedno klerykalizmu; jeśli nie rozwiąże się tego problemu, będzie on dalej utrzymywać się w Kościele. Diakoni właśnie dlatego, że są oddani służbie temu Ludowi, pamiętają, że w Kościele nikt nie może stawiać się ponad innymi — powiedział Franciszek.

Logika „zniżania się”

Wyjaśnił, że w Kościele musi panować przeciwna logika — „zniżania się”.

- Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by się zniżyć, bo uczynił to Jezus, stał się sługą wszystkich — wskazał papież. Dodał, że „władza polega na służbie, a nie na czymś innym”.

- Niech nikt nie wykracza poza służbę — wezwał.

Potrzeba pokory

Mówiąc o zadaniach diakonów, położył nacisk na to, że nie są oni „pół-księżmi, księżmi drugiej kategorii czy luksusowymi ministrantami”. Podkreślił potrzebę pokory.

Franciszek wyznał także: „Smutek wywołuje widok biskupa czy księdza, którzy puszą się jak pawie, ale jeszcze większy, kiedy widzi się diakona, który chce być w centrum świata, centrum liturgii czy Kościoła”.

Wezwał stałych diakonów, by byli „dobrymi mężami, ojcami i dziadkami”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy