Kościół musi być otwarty. Franciszek I: W Kościele doskonałych nie ma miejsca dla nikogo

Artykuł
Papież Franiciszek I podczas mszy z okzaji Bożego Ciała
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI / POOL

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że Kościół musi być wspólnotą z szeroko otwartymi ramionami, zapraszającą wszystkich, a nie „małym i zamkniętym kręgiem. Kościół doskonałych i czystych jest pomieszczeniem, w którym nie ma miejsca dla nikogo” - ostrzegł.

W bazylice Świętego Piotra papież odprawił mszę z okazji uroczystości Bożego Ciała, która tego dnia obchodzona jest między innymi we Włoszech. Obecnych było około 200 osób, zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego.

W homilii za „dramat” obecnych czasów uznał to, że pragnienie i poszukiwanie Boga wygasa. „To pragnienie Boga prowadzi nas do ołtarza. Jeśli nie ma pragnienia, nasze celebracje stają się bezowocne” - ocenił Franciszek.

Musimy rozbudzać w ludziach pragnienie Boga

- Także Kościołowi nie może wystarczyć mała grupka tych samych ludzi, którzy gromadzą się na Eucharystii — wskazał. „Musimy wyjść do miasta, spotkać się z ludźmi, nauczyć się rozpoznawać i rozbudzać w nich pragnienie Boga i pragnienie Ewangelii” - podkreślił.

Papież wyjaśnił, że „Bóg czyni siebie małym, jak kawałek chleba i dlatego potrzebne jest wielkie serce, aby móc go rozpoznać, uwielbić i przyjąć”.

Ale — jak dodał — „jeśli nasze serce zamiast wielkiej sali przypomina składzik, w którym z żalem przechowujemy stare rzeczy, jeśli przypomina strych, na który dawno temu odłożyliśmy nasz entuzjazm i nasze marzenia, jeśli przypomina ciasny i ciemny pokój, ponieważ żyjemy tylko sobą, naszymi problemami i naszym rozgoryczeniem, to nie będzie można rozpoznać tej cichej i pokornej obecności Boga”.

Kościół musi być wspólnotą zapraszającą wszystkich

- Także Kościół musi być dużą salą; nie małym i zamkniętym kręgiem, ale wspólnotą z szeroko otwartymi ramionami, zapraszającą wszystkich — oświadczył Franciszek.

Zachęcił do postawienia sobie pytania: „Gdy przychodzi do nas ktoś zraniony, kto popełnił błąd, kto ma inną drogę życiową, czy Kościół jest wielką salą, by go przyjąć i doprowadzić do radości spotkania z Chrystusem?”.

Papież ostrzegł, że „Kościół doskonałych i czystych jest pomieszczeniem, w którym nie ma miejsca dla nikogo. Kościół z otwartymi drzwiami, który celebruje wokół Chrystusa, jest natomiast wielką salą, do której wejść mogą wszyscy” — wyjaśnił.

Nie można łamać Chleba Niedzielnego gdy serce jest zamknięte

Franciszek tłumaczył: „nie możesz łamać Chleba Niedzielnego, jeśli twoje serce jest zamknięte na braci. Nie możesz spożywać tego Chleba, jeśli nie dajesz chleba głodnemu. Nie możesz mieć udziału w tym Chlebie, jeśli nie dzielisz cierpień osób potrzebujących”.

Apelował do wierzących o okazywanie współczucia i solidarności po to, by — jak dodał — „świat mógł zobaczyć w nas wspaniałość Bożej miłości”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy