Papież namawia do solidarności. Franciszek: Przed pandemią nikt nie może bronić się sam

Artykuł
Konferencja GLOBSEC odbywa się w Bratysławie po raz szesnasty
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek w specjalnym posłaniu wideo do uczestników rozpoczętej we wtorek w Bratysławie konferencji GLOBSEC namawiał do stworzenia modelu solidarności i transformacji ekologicznej. Zaznaczył, że pandemia pokazała, że nikt nie może się sam przed nią obronić.

Papież Franciszek chce, aby konferencja była okazją do dyskusji na temat świata po pandemii. Przyznał, że kryzys wywołany koronawirusem jest wyzwaniem do stworzenia nowego modelu, który będzie miał na względzie rozwój wszystkich. Papież zaznaczył, że konieczny jest dialog i akceptacja podejmowanych decyzji tak, aby śmierć zamienić w życie, a broń w żywność.

Franciszek przyznał, że ludzkość posiada dług ekologiczny. Dodał, że spłacać go będą przede wszystkim biedni ludzie. Papież określił świat jako wspólny dom, który trzeba chronić. Dodatkowo wezwał wszystkich uczestników konferencji do zastanowienia się nad tym, w jakim stopniu ludzkość jest odpowiedzialna za kryzys związany z pandemią.

Na koniec papież zaznaczył, że modli się o to, aby dyskusje podczas konferencji GLOBSEC przyczyniły się do powszechnego udziału w rozwiązaniach opartych na pokojowym współistnieniu i harmonii.

W konferencji GLOBSEC uczestniczy 800 osób. Wydarzenie odbywa się w Bratysławie. Wśród gości są prezydenci Polski i Chorwacji, Andrzej Duda oraz Zoran Milanović.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy