Walka z żywiołem w USA. Pożary niszczą Oregon
Strażakom nie udało się dotychczas opanować pożarów na południowo wschodnim obszarze stanu Oregon (północny zachód USA). Żywioł dotychczas zniszczył kilkaset domów a dalsze 5 tys. jest zagrożonych. 2 tys. osób musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania.
Walkę ogniem utrudnia silny wiatr wiejący ze zmiennych kierunków i trwająca od lat susza. Pożar, który wydaje się być ugaszony, po pewnym czasie wybucha ponownie.
Żywioł dotychczas zniszczył kilkaset domów a dalsze 5 tys. jest zagrożonych. Ponad 2 tys. osób musiało opuścić swoje domy i udać się do prowizorycznych schronisk lub do rodziny.
The Bootleg Fire burning in southern Oregon, which has grown to nearly 77,000 acres, is threatening Path 66 — a vital electric line corridor linking the state’s power grid with that of Northern California’s. https://t.co/jlw5AnwD7U pic.twitter.com/3oiNyQRI4t
— CBS News (@CBSNews) July 11, 2021
Rzeczniczka straży pożarnej Holly Krake poinformowała, że najgorsza sytuacja panuje w rejonach położonych bezpośrednio na północ od granicy z Kalifornią, w której również występują liczne ogniska pożarów.
The Bootleg Fire actively burning in Oregon's Fremont-Winema National Forest grew larger, as the U.S. West endured scorching temperatures amid the region's third heat wave this year pic.twitter.com/Jrh98fw774
— Reuters (@Reuters) July 13, 2021
Dodała, że "chmury ognia", które tworzą się z powietrza ogrzanego nad pożarem do bardzo wysokiej temperatury, niezwykle utrudniają akcję gaśniczą. Ponadto unoszą one ze sobą pył i sadzę na wysokość do 10 km. Krake przyznała, że na razie nie widać perspektyw polepszenia się sytuacji.
As the Bootleg Fire spread quickly across southern Oregon, Tim and Dee McCarley evacuated their home and returned to find that their prayers had been answered - their home survived the flames https://t.co/r7Pr3BZnbx pic.twitter.com/Den3WdadV0
— Reuters (@Reuters) July 15, 2021
Pożary na Zachodzie Ameryki występują regularnie co roku. Jednak w ostatnich latach stają się coraz gwałtowniejsze i dłuższe, co przypisywane jest ocieplaniu się klimatu.