Przejdź do treści
12:07 Rubio: kraje NATO powinny zobowiązać się do zwiększenia wydatków na obronę do co najmniej 5 proc. PKB
11:38 Łódź: IPN odnalazł szczątki czterech ofiar niemieckiego obozu dla dzieci
10:57 Dania: Rząd ogłosił 25. pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy
10:17 Śląskie: Lekarz z Myszkowa zatrzymany pod zarzutem korupcji i posiadania amunicji
10:12 Polska: Prezes PiS Jarosław Kaczyński stawił się w czwartek rano w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Został do niej wezwany w charakterze świadka ws. śmierci Barbary Skrzypek
09:29 Mazowieckie: W piątek lub w sobotę informacja, czy woda w Otwocku może być wykorzystywana na cele sanitarne
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Wakacje bez testów i szczepień. Europa łagodzi warunki dla turystów

Źródło: Fot. Pixabay/franky1st

Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Przy podróżach do innych państw wciąż konieczne są testy, czasem zwalnia z nich szczepienie. Do Portugalii i Grecji bez badań wjadą dzieci do 12 lat.

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny.
Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka w najnowszej edycji mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

Hiszpania, Cypr, Bałkany

Wybierając się do Hiszpanii z Polski między 21 a 27 czerwca nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych świadectw zdrowia - poinformowała ambasada tego kraju w Warszawie. Dodano, że niezbędne jest jednak wypełnienie dostępnego online formularza sanitarnego.

Na Cypr polscy urlopowicze mogą również polecieć bez okazywania wyników testów czy szczepień. Wybierając się do tego kraju trzeba jednak uzupełnić formularz zdrowotny. Przybywający na cypryjskie lotniska mogą też być poddani losowym badaniom na obecność koronawirusa.

Bez dodatkowych warunków, takich jak przedstawianie testów czy przechodzenie kwarantanny można także pojechać z Polski do Rumunii, Czech, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej i na Litwę.

Słowenia i Niemcy

Do Słowenii z Polski również można wjechać bez dodatkowych wymogów sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji czy basenów trzeba okazać aktualny (nie starszy niż sprzed 48 godz.), negatywny wynik testu lub dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście tej choroby. Nie dotyczy to dzieci i młodzieży do 18. roku życia przebywającej pod opieką spełniających te warunki dorosłych.

Podróżując do Niemiec z Polski drogą lądową nie trzeba przedstawiać testów, świadectw szczepień ani przechodzić kwarantanny. Jednak lecąc do tego kraju samolotem, przed wejściem na pokład należy przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed podróżą lub PCR, nie starszego niż sprzed 72 godz. Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do 6. roku życia.

Wylatując do Niemiec z Polski zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub test potwierdzający przejście infekcji.

Grecja

Przy podróży do Grecji nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych.
Turyści muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem).

Z tego obowiązku zwalnia przejście pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub zaświadczenie o przejściu infekcji (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

Bułgaria, Malta, Portugalia

W Bułgarii testu nie wymaga się od dzieci, które nie ukończyły 5-go roku życia. Pozostali podróżni muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszy niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień (druga dawka musi być przyjęta najpóźniej dwa tygodnie przed wjazdem) lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Lecąc na Maltę turyści z Polski muszą jeszcze na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy to dzieci do 5. roku życia. Według zapowiedzi maltańskich władz, od 1 lipca z tego obowiązku będą zwolnione w pełni zaszczepione osoby.

Przy podróży do Portugalii należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12. roku życia. Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę.

Włochy, Francja, Słowacja

Udając się do Włoch z Polski trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy. Nie muszą tego robić dzieci poniżej 6. roku życia. Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o przejściu pełnego cyklu szczepień (ukończonego co najmniej 14 dni przed wjazdem) lub przejściu Covid-19. Te dokumenty należ przedstawić w formie Unijnego Certyfikatu Covid, w języku włoskim, angielskim, francuski lub hiszpańskim.

Jadąc do Francji należy przedstawić negatywny wynik badania antygenowego lub PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 11 lat. Dorośli zamiast testu mogą okazać świadectwo szczepień przeciwko Covid-19 (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki preparatów dwudawkowych lub cztery od podania jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson).

Turyści wybierający się na Słowację z Polski muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR (maksymalnie sprzed 72 godz.) lub antygenowego (sprzed 24 godz.). Z tego obowiązku zwalnia zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub przechorowaniu Covid-19. Żadnych dokumentów nie muszą przedstawiać osoby poniżej 18. roku życia.

Turcja, Egipt, Tunezja

Wybierający się do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję.

Urlopowicze lecący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Takie same zasady obowiązują przy podróżach do Tunezji. Przy przekraczaniu granicy tego państwa zamiast wyniku badania można jednak okazać świadectwo szczepień lub potwierdzenie przejścia Covid-19. Nie dotyczy to dzieci do 12. roku życia.

Izrael

Do Izraela turyści z Polski mogą na razie wjechać tylko w grupie zorganizowanej, po szczepieniu przeciw Covid-19 i przejściu dwóch testów (przed i po przylocie). Od 1 lipca do kraju pod takimi samymi warunkami będą mogli przybywać także turyści indywidualni. Niezaszczepione dzieci do 6. roku życia będą mogły podróżować wraz ze spełniającymi kryteria wjazdu rodzicami.

Podróżując do większości krajów europejskich trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Od 1 lipca na terenie całej Europy ma działać Unijny Certyfikat Covid, który ułatwi przedstawianie świadectw szczepień, wyników testów i zaświadczeń o przejściu choroby. Na razie system działa m.in. w Polsce, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.

PAP

Wiadomości

Skandal w Krakowie! Czy miasto przymyka oczy na samowolkę deweloperów?

Groźny morderca na wolności. Gdzie jest Ryszard Cyba?

Kaczyński o Giertychu: mam nadzieję, że resztę życia spędzi w więzieniu

Problemy zdrowotne Sochana! Nie był w stanie rozpocząć meczu

Wyznania fryzjera

PILNE: Sukces presji widzów Republiki. Anna W. wyjdzie z aresztu

Ekstremalna droga krzyżowa

HIT! W Sejmie pytania do Tuska, a jego znowu nie ma!

Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju

Artykuł sponsorowany

Kałużny: Donald Tusk musi mieć media pod kontrolą

Nowe informacje ws. Ryszarda Cyby ujawnione w programie „Michał #Rachoń”

Tysiące osób wyszło na ulice przeciwko nieskuteczności rządu w walce z gangami

Oceania nie wypłynęła. Załoga na wypowiedzeniach, ministerstwo milczy

Dziś przesłuchanie prezesa PiS. Kiedy kolej Wrzosek?

W USA ceny ropy ostro w dół. Z czego to wynika?

Najnowsze

Skandal w Krakowie! Czy miasto przymyka oczy na samowolkę deweloperów?

Wyznania fryzjera

PILNE: Sukces presji widzów Republiki. Anna W. wyjdzie z aresztu

Ekstremalna droga krzyżowa

HIT! W Sejmie pytania do Tuska, a jego znowu nie ma!

Groźny morderca na wolności. Gdzie jest Ryszard Cyba?

Kaczyński o Giertychu: mam nadzieję, że resztę życia spędzi w więzieniu

Problemy zdrowotne Sochana! Nie był w stanie rozpocząć meczu