Uroczysta gala z okazji 25-lecia rozpoczęcia przez Prof. Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - 7 listopada, godz. 18.00, Filharmonia Narodowa, Warszawa.
25 lat temu z inicjatywy Profesora Henryka Skarżyńskiego rozpoczęto leczenie głuchoty w Polsce. W bieżącym roku obchodzone jest również 20- lecie powstania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Z okazji tych dwóch jubileuszy w poniedziałek w Filharmonii Narodowej odbędzie się uroczysta gala połączona ze spektaklem słowno – muzycznym, którego autorem
słów jest sam Prof. Henryk Skarżyński.
Głównym Celem Jubileuszowego spektaklu jest pokazanie szerokiej publiczności
25-letniej historii leczenia Głuchoty w Polsce i na świecie. Historię tę rozpoczął prof. Henryk Skarżyński w 1991 r. wdrażając program leczenia głuchoty oraz zakładając Fundację Rozwoju Medycyny „Człowiek Człowiekowi“. W 1992 jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy.
Wówczas nastąpił przełom w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących.
Prof. Henryk Skarżyński w ciągu tych 25 lat dokonywał kolejnych pionierskich działań, nie tylko na skalę krajową, ale też światową. M.in., jako pierwszy w świecie połączył słuch naturalny z elektronicznym, wszczepił implant osobie z częściową głuchotą. W 2008 dokonał bilateralnego wszczepienia implantów do pnia mózgu. Stworzył Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał w 2014 określaną mianem Nobla w medycynie Nagrodę Prix Gallien. 25-letnia praca przyczyniła się do poważnych i dużych zmian w krajowej i światowej medycynie.
Pokazanie 25-letniej historii podczas Gali Jubileuszowej to część misji, jaką Profesor Skarżyński realizuje z Zespołem dla dobra pacjentów, nie tylko na skalę krajową, ale też światową.
Muzykę do spektaklu skomponował Krzesimir Dębski. W sztuce wystąpią m.in. Profesor Jerzy Stuhr, Rafał Królikowski, Hanna Śleszyńska, Ryszard Rynkowski, Janusz Gajos, Jacek Wójcicki i Maciej Miecznikowski. Oprawę Muzyczną zapewni Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego. Wystąpi również Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka.
Spektakl zawiera utwory muzyczne oraz wiersze mówiące o 25-letniej historii leczenia głuchoty w Polsce i na świecie. Podczas spektaklu między scenami będą wyświetlane wypowiedzi kierowników klinik Instytutu Słuchu. Bohaterami spektaklu będą pacjenci Instytutu, którzy przedstawią swoje historie.
Galę poprowadzą Alicja Węgorzewska i Rafał Królikowski.
Telewizja Republika objęła patronat medialny nad wydarzeniem