„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb
Jak wygląda dziś sytuacja w Orlenie? Kto tak naprawdę zarządza polskim koncernem multienergetycznym? Jakie wpływy ma tam między innymi były prezes Jacek krawiec i w jaki sposób znalazł się tam Ireneusz Sitarski były prominentny aparatczyk PRL. Czy do dziś jest prowadzony przez byłych agentów wywiadu? O tym opowiedział Piotr Nisztor w programie „Ściśle Jawne”.
Okazuje się, że miejscami w zarządzie Orlenu podzieliły się solidarnie partie rządzące Polską od 13 grudnia 2023 roku. Ze strony lewicy w zarządzie zasiada Ireneusz Sitarski który w latach 2001 2003 był wiceministrem skarbu państwa w rządzie Leszka Millera, a latach 80. robił karierę w strukturach PRL.
Sitarskim zajmował się wywiad wojskowy PRL, a konkretnie Zarząd Drugi Sztabu Generalnego. Nadano mu już wówczas pseudonim „Samson”, ale werbunek na tajnego współpracownika nie powiódł się. Powodem był stan zdrowia kandydata. Następnie sitarski znalazł się u boku generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Co ciekawe od 1983 roku Sitarski został zabezpieczony przez służbę wywiadu Zarządu Drugiego Sztabu Generalnego. Więc żadna inna służba nie mogła w tym czasie werbować go do innych działań.
Nie wiadomo dlaczego służba zabezpieczyła w taki sposób swojego potencjalnego agenta który nie został zakwalifikowany finalnie do współpracy.
Kontrowersje budzą koneksje i kontakty Sitarskiego oraz jego działalność w spółkach z udziałem skarbu państwa.
O tym w programie Piotra Nisztora.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X