W Rydze nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Tematami Ukraina i Rosja

Artykuł
Ryga
flickr/gato-gato-gato/CC BY-NC-ND 2.0

Sytuacja na Ukrainie oraz polityka wobec Rosji były jednymi z głównych tematów pierwszego dnia nieformalnego spotkania w Rydze unijnych ministrów spraw zagranicznych. W sobotę ministrowie będą rozmawiać o europejskiej polityce sąsiedztwa.

Jak powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, spotkania ministrów SZ w tej formule odbywają się co pół roku, podczas każdej prezydencji. Są nieformalne, nie są podejmowane podczas nich żadne decyzje, ale - jak zaznaczył - wypracowywane są pewne wizje, koncepcje albo prowadzone dyskusje "na tematy najważniejsze dla unijnej polityki zagranicznej".

– Nie ma zwyczaju relacjonować tego, co ministrowie mówią (...) co jakiś czas są tylko przekazywane pewne myśli i tezy, ale bez przypisywania do konkretnych osób czy państw. Myślę, że to spotkanie w bardzo korzystny sposób wpłynie na zachowanie unijnej jedności w kontekście następnych posiedzeń. 16 marca kolejna rada ministrów spraw zagranicznych, będą podejmowane kolejne decyzje w związku z kryzysami toczącymi się u granic UE – podkreślił Wojciechowski.

Przyznał, że jednym z celów takich spotkań jest to, by ministrowie "w maksymalnie swobodnej atmosferze wymienili się poglądami" oraz by ujednolicić "spojrzenie na różne sprawy".

W piątek rano ministrowie rozmawiali na temat Libii, później - od wczesnego popołudnia do wieczora - o kwestiach związanych z Ukrainą i polityce wobec Rosji. – Jutro (w sobotę) planowane są sesje poświęcone Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, konkretnie pewnym modyfikacjom tego ambitnego, zarówno w sąsiedztwie południowym, jak i w sąsiedztwie wschodnim – dodał Wojciechowski.

Poinformował również, że w piątkowych obradach uczestniczył sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier, który poinformował o tym, na jakim etapie jest specjalna misja monitoringowa OBWE na Ukrainie i jakie są jej perspektywy. – Zaapelował do państw członkowskich Unii Europejskich o maksymalne wsparcie tej misji, co oczywiście wpisywało się w dyskusję o przestrzeganiu porozumień misji – dodał Wojciechowski.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy