W Paryżu kolejne propalestyńskie manifestacje

Artykuł
twitter/@lemondefr

Kilkutysięczny propalestyński marsz ruszył w sobotę z placu Denfert-Rochereau na południu Paryża w kierunku placu Inwalidów w centrum miasta. We wtorek minie czwarty tydzień izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy, w której zginęło około 1600 Palestyńczyków.

"Izrael - morderca, (prezydent Francois) Hollande - współwinny" – wykrzykiwali manifestanci, wśród których - jak pisze AFP - byli członkowie Zielonych, Francuskiej Partii Komunistycznej, radykalnie lewicowej Nowej Partii Antykapitalistycznej i wielu propalestyńskich organizacji. Niektórzy z uczestników marszu mieli na sobie chustę-arafatkę, a na twarzy maskę w kolorach palestyńskiej flagi.

– Jesteśmy tu, żeby zamanifestować nasze całkowite poparcie dla palestyńskiego oporu i potępić ten rząd hańby, który zgadza się ze stanowiskiem Izraela – mówił do tłumu jeden z przedstawicieli ruchu Palestyńska Młodzież, Omar Alsumi.

Prefektura stołecznej policji zezwoliła na marsz, który ma zakończyć się o godz. 19.

23 lipca blisko 15 tys. osób przeszło pokojowo tą samą trasą do placu Inwalidów, apelując o sprawiedliwy i trwały pokój między Palestyńczykami i Izraelczykami. W wiecu uczestniczyli wówczas przedstawiciele 50 stowarzyszeń, partii i związków zawodowych.

Z kolei 26 lipca inna propalestyńska manifestacja, która miała rozpocząć się na placu Republiki, została zakazana. Na miejscu pojawiło się kilka tysięcy osób; doszło do niegroźnych starć z policją.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy