„Upominamy się o Was!” – młodzi przywracają pamięć Żołnierzy Wyklętych

Artykuł
materiały prasowe akcji „Upominamy się o Was!”

Upominamy się o Was! – tak brzmi nazwa wyjątkowej akcji społecznej, mającej na celu godne upamiętnienie żołnierzy, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i w latach 1945-1963 walczyli w tzw. „powstaniu antykomunistycznym”. Szereg młodzieżowych organizacji społecznych, działających w całej Polsce jednoczy się pod jednym sztandarem, aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych.

„Upominamy się o Was!” to akcja społeczna, w ramach której w całej Polsce będą organizowanie liczne wydarzenia kulturalne oraz inicjatywy edukacyjne. Ich efektem ma być przywrócenie Żołnierzy Wyklętych do zbiorowej świadomości oraz godne upamiętnienie tych zapomnianych bohaterów.

– Celem akcji "Upominamy się o Was" jest stworzenie wiarygodnej perspektywy w ocenie antykomunistycznej opozycji działającej w latach 1945-1963 – mówi Telewizji Republika prezes wrocławskiej fundacji Sapere Aude Piotr Wojtyczka. – Uważamy, że obecnie funkcjonujące spojrzenie nie oddaje wydarzeń z tamtych lat z odpowiednią ostrością, lub prościej – nie pokazuje całej prawdy. Z jednej zatem strony wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych jest niepełna, niedoskonała, z drugiej natomiast nie oddano im dotychczas hołdu, na jaki z całą pewnością zasłużyli – wyjaśnia Wojtyczka.

Przede wszystkim chcemy być kolejną cegiełką w procesie budowy należnej pamięci dla Żołnierzy Wyklętych – mówi z kolei Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski i jednocześnie główny pomysłodawca akcji. Jak zaznacza, od pozostałych inicjatyw, które realizują ten cel „ta różni się tym, że my pragniemy dotrzeć do tych najmłodszych: uczniów szkół oraz studentów”.

W inicjatywę włączyło się też Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. –Staramy się dążyć do tego, aby tematem Żołnierzy Wyklętych zajęły się władze. Żeby ich bohaterstwo zostało wreszcie godnie upamiętnione, a ich historia przedstawiana była jak najrzetelniej i bez komunistycznych przekłamań – wyjaśnia prezes NZS UW Wojciech Biesiacki. Zdaniem Biesiackiego akcja spełnia też rolę edukacyjną, szczególnie wobec młodego pokolenia Polaków. Szef NZS UW wyraził nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom wzrośnie świadomość historyczna wśród młodzieży, a Żołnierze Wyklęci staną się postaciami, których losy warto zgłębiać. – Bez wątpienia jesteśmy to im wszystkim winni za ich walkę na rzecz wolnej od komunizmu Polski – zwraca uwagę.  

My, pokolenie Młodych Polaków, domagamy się od władz polskich każdego szczebla, przywrócenia do zbiorowej pamięci bohaterskich Żołnierzy Wyklętych, walczących w niepodległościowym powstaniu antykomunistycznym w latach 1944-1963 – czytamy w Manifeście przygotowanym przez organizacje zgrupowane pod szyldem „Upominamy się o Was!”.

Drodzy Żołnierze Wyklęci! Upominamy się o Was! Dla wolnej Polski tysiące z Was poświęciło swoją młodość, marzenia, życie. Jesteście naszymi bohaterami. Dlatego uczynimy wszystko, byście odpowiednio do swojej chwały oraz poświęcenia zostali uhonorowani. My, młodzi, żyjący w wolnej Polsce, dzięki Waszej niezłomności możemy cieszyć się wolnością, którą swoim duchem i walką pielęgnowaliście. Pomni tej odpowiedzialności, chcemy się odpłacić Wam wieczną pamięcią i chwałą Waszej czci – brzmi najbardziej obrazowy fragment Manifestu.

Z dokumentu dowiadujemy się również, jakich działań młodzi aktywiści wymagają od władz, aby należycie uhonorować zapomnianych bohaterów. Zdaniem autorów akcji należy przede wszystkim uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, znieść nazwy ulic komunistycznych oprawców, doprowadzić do powstania Muzeum Żołnierzy Wyklętych, budować pomniki, nadawać szkołom nazwy poległych bohaterów i uczyć o tym okresie polskiej historii w szkołach. Poza tym, jak wynika z Manifestu, młodzi domagają się też sfinansowania badań nad poszukiwaniem szczątek pochowanych w zbiorowych mogiłach brutalnie zamordowanych przez komunistyczny aparat wojskowy  oraz państwowego pochówku Żołnierzy Wyklętych zidentyfikowanych podczas badań, szczególnie dowódców ekshumowanych w kwaterze Ł (tzw. Łączka) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wraz z odpowiednimi honorami.

– Młodzi dla Polski i pozostałe organizacje z koalicji planowały różne wydarzenia dotyczące Żołnierzy Wyklętych wokół dnia ich święta. Pewnego dnia, oglądając „Czas Honoru”, wpadłem na pomysł powołania akcji o nazwie "Upominamy się o Was" i po kilku tygodniach akcja mogła ruszyć – mówi Sebastian Kaleta.

Wartość współpracy różnych organizacji grupujących młodzież patriotyczną podkreśla także Wojciech Biesiacki. – Działając w koalicji z innymi organizacjami młodzieżowymi możemy zdecydowanie więcej – mówi. Jak też dodaje: – NZS UW już od paru lat stara się upamiętniać Żołnierzy Wyklętych i brać udział w uroczystościach związanych z 1 marca. Nasz udział w akcji "Upominamy się  o Was" jest tego naturalną konsekwencją.

– Wbrew powszechnej opinii, uważamy, że historia jest rzeczą niezwykle ważną. Nie tyle ze względu na pewną doniosłość, z którą wiążą się minione wydarzenia, co z uwagi na realny wpływ na nasze obecne położenie – tak tłumaczy powód przyłączenia się do inicjatywy „Upominamy się o Was!” fundacji Sapere Aude jej prezes Piotr Wojtyczka. – Z radością angażujemy się w inicjatywy, które dochodzą do skutku dzięki współpracy różnych środowisk, dzięki porozumieniu wielu organizacji, kiedy najważniejszy staje się wspólny dla nich cel – zaznacza Wojtyczka. 

LINK DO STRONY AKCJI NA FACEBOOKU 

zdtle_670

 fot. materiały prasowe akcji „Upominamy się o Was!”

 

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy