Turcja: wzrost zakażeń w środku sezonu turystycznego. Opozycja oskarża rząd o ukrywanie danych

Artykuł
Targ w Stambule
Fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA

Ostatnia doba była w Turcji rekordowa pod względem zakażeń koronawirusem — zarejestrowano ich 14 230, prawie trzykrotnie więcej niż trzy tygodnie wcześniej i najwięcej od połowy maja — podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W ciągu 24 godzin zmarło 55 osób.

Na początku maja wykrywano ponad 60 tys. infekcji dziennie. Dzięki wprowadzeniu rygorystycznego lockdownu 4 lipca liczba nowych infekcji wyniosła 4 418, jednak większość restrykcji w lipcu zniesiono.

Na początku lipca główna partia opozycyjna w kraju, kemalistowska Partia Ludowo-Republikańska (CHP), skrytykowała rząd za ukrywanie prawdziwej liczby zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem, aby nie odstraszać zagranicznych turystów. Oficjalnie do tej pory w Turcji z powodu Covid-19 zmarły 50 934 osoby.

Zakażeniaa w ośrodkach turystycznych

Turcy wracają do miast po 9-dniowych wakacjach, gdy wraz z zagranicznymi turystami przebywali w nadmorskich miejscowościach, gdzie noszenie maseczek i trzymanie dystansu społecznego było powszechnie ignorowane.

Mapa gęstości występowania Covid-19 w rządowej aplikacji oznaczyła na czerwono prawie całe centrum Antalyi, popularnej miejscowości turystycznej, co oznacza wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy