Tokio 2020. Stan wyjątkowy przedłużony i rozszerzony

Artykuł
Za dużą część nowych zakażeń w Tokio i okolicach odpowiada wariant Delta
Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

W związku z pogarszającą się sytuacją koronawirusową w Japonii rząd przedłużył w piątek stan wyjątkowy w Tokio i prefekturze Okinawa do końca sierpnia oraz rozszerzył go na Osakę i trzy prefektury sąsiadujące ze stolicą – podały japońskie media.

– Zakażenia nowym koronawirusem szerzą się na obszarze metropolitarnym Tokio oraz w regionie Kansai (na zachodzie Japonii) z bezprecedensową szybkością – oświadczył premier Japonii Yoshihide Suga na posiedzeniu rządowego zespołu do walki z pandemią, który zatwierdził decyzję.

W czwartek japońskie władze po raz pierwszy od początku pandemii zgłosiły ponad 10 tys. nowych zakażeń wykrytych w ciągu jednej doby w całym kraju. W Tokio odnotowano tego dnia rekordową liczbę 3,8 tys. nowych infekcji, a w piątek – kolejne 3,3 tys. W kraju na coraz większą skalę szerzy się niebezpieczny wariant Delta.

W Tokio, gdzie odbywają się obecnie Igrzyska Olimpijskie, stan wyjątkowy miał pierwotnie obowiązywać do 22 sierpnia, ale zgodnie z piątkową decyzją potrwa do końca tego miesiąca. Restrykcje przedłużono również do 31 sierpnia w prefekturze Okinawa.

Quasi-stan wyjątkowy”

Od poniedziałku do końca sierpnia stanem wyjątkowym objęte będą dodatkowo cztery prefektury, w tym Kanagawa, Chiba i Saitama w regionie stołecznym oraz Osaka, gdzie odnotowano gwałtowny i szczególnie niepokojący ekspertów wzrost liczby zakażeń. Nieco łagodniejsze restrykcje, określane przez media jako „quasi-stan wyjątkowy” wprowadzone zostaną natomiast na ten sam okres w prefekturach Hokkaido, Ishikawa, Kioto, Hyogo i Fukuoka.

W ramach stanu wyjątkowego lokale oferujące karaoke lub serwujące alkohol proszone są o wstrzymanie działalności, a te, które go nie podają – o kończenie pracy o godz. 20. Minister Yasutoshi Nishimura odpowiedzialny za rządową walkę z pandemią zapowiedział, że również w „quasi-stanie wyjątkowym” bary i restauracje będą proszone o niepodawanie napojów wyskokowych.

Nishimura podkreślił, że za dużą część nowych zakażeń w Tokio i okolicach odpowiada wariant Delta. Zaapelował do mieszkańców o niewychodzenie z domów bez potrzeby i unikanie zgromadzeń.

baner_670_04_670

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy