Szczepionki dla najbiedniejszych krajów. PE domaga się tymczasowego zniesienia patentów

Parlament Europejski domaga się tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Chce też przyspieszyć globalne wprowadzanie szczepionek.
W rezolucji przyjętej 355 głosami za, 263 przeciw i przy 71 wstrzymujących się, Parlament proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie tymczasowego uchylenia Porozumienia TRIPS WTO w sprawie patentów w celu poprawy globalnego dostępu do niedrogich produktów medycznych związanych z Covid-19 i rozwiązania globalnych problemów produkcyjnych.
Zdaniem europarlamentarzystów to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.
PE apeluje o likwidację barier eksportowych
Aby rozwiązać problem wąskich gardeł w produkcji, posłowie wzywają UE do „szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia mechanizmu wydawania zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości eksportu”.
Zdaniem PE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powinny „natychmiast znieść zakaz eksportu szczepionek i surowców”. W rezolucji podkreślono też, że do zaszczepienia 70 procent światowej populacji potrzeba ponad 11 miliardów dawek, a wyprodukowano tylko ułamek tej ilości.
Do najbiedniejszych krajów trafia tylko znikoma część szczepionek
Ponieważ zdecydowana większość z 1,6 miliarda dawek szczepionek trafiła do krajów uprzemysłowionych produkujących szczepionki, a tylko 0,3 procent do 29 najbiedniejszych krajów, UE musi wspierać produkcję w Afryce — podkreśla Parlament.
Posłowie domagają się także pełnego ujawnienia przyszłych umów dotyczących zakupów, zwłaszcza szczepionek nowej generacji.
Polecamy Transmisja z Sejmu
Wiadomości
Prezes Tomasz Sakiewicz uhonorowany na zjeździe Solidarności. "Nie byłoby Republiki bez Solidarności"
Prezydent w Gnieźnie: pierwszy król Polski aktywnie zabiegał o pomyślność państwa i czekał, aż osłabnie opór niemieckiego cesarza
Wspólny wywiad Telewizji Republika i Tygodnika Solidarność z Karolem Nawrockim. Zapraszamy o godz. 15
Nawrocki na zjeździe Solidarności: chcę Polski sprawiedliwej z szacunkiem i godnością do ludzi pracy
Obchody Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Najnowsze

Prezydent w Gnieźnie: pierwszy król Polski aktywnie zabiegał o pomyślność państwa i czekał, aż osłabnie opór niemieckiego cesarza

Kulisy nielegalnej kampanii Trzaskowskiego

Wspólny wywiad Telewizji Republika i Tygodnika Solidarność z Karolem Nawrockim. Zapraszamy o godz. 15
