Szczepionki dla najbiedniejszych krajów. PE domaga się tymczasowego zniesienia patentów

Artykuł
Szczepienie w Indonezji
Fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

Parlament Europejski domaga się tymczasowego zniesienia ochrony praw własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek przeciwko Covid-19. Chce też przyspieszyć globalne wprowadzanie szczepionek.

W rezolucji przyjętej 355 głosami za, 263 przeciw i przy 71 wstrzymujących się, Parlament proponuje rozpoczęcie negocjacji w sprawie tymczasowego uchylenia Porozumienia TRIPS WTO w sprawie patentów w celu poprawy globalnego dostępu do niedrogich produktów medycznych związanych z Covid-19 i rozwiązania globalnych problemów produkcyjnych.

Zdaniem europarlamentarzystów to najlepszy sposób na zwiększenie skali i przyspieszenie globalnej produkcji w perspektywie długoterminowej.

PE apeluje o likwidację barier eksportowych

Aby rozwiązać problem wąskich gardeł w produkcji, posłowie wzywają UE do „szybkiego wyeliminowania barier eksportowych i zastąpienia mechanizmu wydawania zezwoleń na eksport wymogami przejrzystości eksportu”.

Zdaniem PE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania powinny „natychmiast znieść zakaz eksportu szczepionek i surowców”. W rezolucji podkreślono też, że do zaszczepienia 70 procent światowej populacji potrzeba ponad 11 miliardów dawek, a wyprodukowano tylko ułamek tej ilości.

Do najbiedniejszych krajów trafia tylko znikoma część szczepionek

Ponieważ zdecydowana większość z 1,6 miliarda dawek szczepionek trafiła do krajów uprzemysłowionych produkujących szczepionki, a tylko 0,3 procent do 29 najbiedniejszych krajów, UE musi wspierać produkcję w Afryce — podkreśla Parlament.

Posłowie domagają się także pełnego ujawnienia przyszłych umów dotyczących zakupów, zwłaszcza szczepionek nowej generacji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy