Sytuacja w Usnarzu Górnym. Straż Graniczna udaremniła kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

- W piątek do godz. 20 mieliśmy 84 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkie zostały udaremnione — powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Michalska poinformowała również, że nie odnotowano żadnych incydentów związanych z wprowadzonym stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego. „Bardzo dużo ludzi dzwoni do nas z pytaniami dotyczącymi wprowadzonego rozporządzenia” - dodała.

Według wcześniejszych informacji, które podała PAP rzeczniczka SG w czwartek pogranicznicy na granicy polsko-białoruskiej odnotowali łącznie 130 prób nielegalnego przekroczenia. „Zatrzymaliśmy 20 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku i 5 obywateli Syrii” - powiedziała ppor. Anna Michalska. Przekazała przy tym, że w czwartek strażnicy graniczni udaremnili 110 prób przekroczenia granicy.

Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała także, że nieopodal Usnarza Górnego po białoruskiej stronie granicy z Polską nadal koczuje grupa cudzoziemców. „Osoby te regularnie dostają jedzenie” - podała.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w okolicy Usnarza Górnego, od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy