Święto Wojska Polskiego. Morawiecki: Cud niepodległości był możliwy, ponieważ Polska się zjednoczyła.

Artykuł
Mateusz Morawiecki w Sulejówku
Fot. PAP/Marcin Obara

- Cud niepodległości, który wydarzył się 101 lat temu, był możliwy, ponieważ Polska się zjednoczyła. Myślę, że to przesłanie jest także przesłaniem dla nas, dzisiaj — mówił w niedzielę w Sulejówku premier Mateusz Morawiecki.

W swoim wystąpieniu premier zwrócił uwagę, że Bitwa Warszawska pozwoliła „wyrwać z XX wieku 20 lat niepodległości. Ktoś powie, że 20 lat to mało, ale bez tych 20 lat na pewno nie byłoby Polski takiej, jaka jest dzisiaj” - powiedział.

- Wtedy, na przedpolach Warszawy starły się ze sobą dwie cywilizacje — cywilizacja europejska, której Polska i polscy żołnierze byli obrońcami, i bolszewickie zniszczenie, komunistyczna nawałnica, która szła wtedy za słowami Tuchaczewskiego na Warszawę, Berlin, Paryż — mówił premier.

Amnezja historyczna to krok do utraty tożsamości

- Mieliśmy w naszych dziejach wielu wspaniałych generałów, dowódców, wodzów. Mieliśmy dowódców duchowych, miewaliśmy wybitnych polityków. Ale prawdziwe szczęście, że wtedy, w tamtych latach, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, w osobie marszałka Józefa Piłsudskiego, dla którego to miejsce w Sulejówku jest tak wspaniałe, spotkały się wszystkie te cechy — powiedział premier.

- I my, i Europa, powinniśmy o tym głośno mówić, bez jakichkolwiek zahamowań, bo amnezja historyczna to pierwszy krok do utraty tożsamości. My nie chcemy tracić tożsamości, chcemy budować przyszłość na naszej tożsamości — pięknej, ale dramatycznej historii — powiedział Morawiecki.

Przesłanie 1920 r. jest aktualne

Podkreślił, że czcząc pamięć po marszałku Piłsudskim oraz towarzyszących mu ludziach, powinniśmy pamiętać, że „cud niepodległości”, który wydarzył się 101 lat temu, był możliwy, bo Polska się wtedy zjednoczyła. „Myślę, że to przesłanie jest także przesłaniem dla nas, dzisiaj, do pozytywistycznej pracy, do pracy i współpracy, i do coraz lepszego zjednoczenia. Oby duch marszałka Piłsudskiego też się do tego przyczynił” - podkreślił premier.

Szef polskiego rządu wziął wcześniej udział w prezentacji 1. Brygady Pancernej im. Gen. Tadeusza Kościuszki #JEDYNApancerna oraz koncercie patriotyczno-wojskowym w wykonaniu Ferajny z Hoovera.

15 sierpnia — rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r. - został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy