Prezydent Duda: Dziękuję CBA za budowanie porządnego, uczciwego państwa

Artykuł
Fot. prezydent.pl

- CBA odpowiada za uzdrowienie życia publicznego, co bardzo często wiązało się z bolesnymi operacjami wycinania tkanki skorumpowanej z polskich urzędów, polskiej polityki. Jakże ważny był to proces - mówił prezydent Andrzej Duda w Belwederze podczas uroczystości z okazji 15. rocznicy utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

– Korupcja jest zjawiskiem, z którym walka prawdopodobnie będzie trwała zawsze. Centralne Biuro Antykorupcyjne zawsze będzie potrzebne – powiedział prezydent Andrzej Duda na uroczystości z okazji 15-lecia powstania CBA.
– Wiemy też, jak wiele trudnych chwil przeżył przez te wszystkie lata. Bardzo dziękuje za to panie ministrze. Głęboko wierzę w to, że Polska będzie o tym zawsze pamiętała i że będzie to zapisane panu na najpiękniejszych kartach polskiej historii – budowania silnego, sprawiedliwego i uczciwego państwa. Czasem niestety także wbrew temu, co nazywa się wymiarem sprawiedliwości, a było wymiarem niesprawiedliwości – powiedział prezydent.

– Nie miałem co do tego żadnych wątpliwości także i dokonując ułaskawienia pana ministra w związku z nieustępliwą walką z korupcją, w której pan minister nie cofał się także przed ryzykiem, choć wiemy doskonale, że panu grożono wielokrotnie i na różne sposoby, żeby pan tej walki nie prowadził. Bardzo dziękuję za to, że pan się nigdy nie cofnął nawet w najtrudniejszych dla siebie czasach. To miedzy innymi dzięki temu Polska jest dzisiaj państwem, o którym bardzo wielu ludzi w różnych miejscach w Europie i na świecie mówi, że jest państwem uczciwym i dobrze rozwijającym się – mówił Andrzej Duda.

– Od 15 lat funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, walkę której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału – mówił szef CBA Andrzej Stróżny.

Jak dodał, o powstaniu CBA zdecydowała m.in. „pilna potrzeba utworzenia wyspecjalizowanego ośrodka do walki z korupcją, potrzeba wprowadzenia kompleksowych rozwiązań instytucjonalnych w obszarze wykrywania i ścigania przestępstw korupcyjnych”.

– W roku 2006 wszyscy rozumieli, w tym większość parlamentarna, że aby realnie ograniczyć korupcję w Polsce musi nastąpić wyraźny wzrost efektywności ścigania tego rodzaju przestępczości. Od początku było to zadanie bardzo ambitne i trudne. Wielu uważało, że z układami nie da się walczyć inni, że nie warto. I jedni i drudzy nie mieli racji – mówił szef Biura.

Podkreślał, że funkcjonariusze CBA prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami. – Pełnią służbę z pokorą, w poczuci obowiązku, odważnie, wbrew niezasłużonej krytyce, która często ich spotyka – mówił.

– CBA jest nowoczesną, profesjonalną i skuteczną formacją właśnie dzięki wam, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej ciężkiej pracy i odwadze – powiedział Stróżny.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy