Święta Jadwiga Śląska. Prymas: Łączy ona naród polski i niemiecki

Artykuł
Prymas Polski: Święta Jadwiga Śląska łączy dwa narody - polski i niemiecki
Fot. Twitter/@Lednica2000

- Święta Jadwiga Śląska łączy dwa narody - polski i niemiecki. Jest orędowniczą porozumienia i pojednania - powiedział w Kłecku abp Wojciech Polak. Prymas modlił się z miejscową wspólnotą parafialną w 500. rocznicę ustanowienia XIII-wiecznej świętej patronką miejscowego kościoła.

W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do wczorajszej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

- Dziś pragniemy za nim jeszcze raz powtórzyć, że to właśnie święta Jadwiga Śląska, która jest patronką sąsiadujących narodów, jest również patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową - podkreślił abp Polak.

Wskazał też na niezwykłe oddziaływanie i niegasnący kult świętej z Dolnego Śląska, którą przodkowie dzisiejszych mieszkańców wielkopolskiego Kłecka obrali sobie prawie trzysta lat po jej kanonizacji za patronkę i przewodniczkę.

- Być może przemówiła do nich postawa matki, która z odwagą i w duchu wiary przeżyła śmierć swego syna Henryka Pobożnego pod Legnicą z rąk hord tatarskich - mówił Prymas.

- Być może urzekła ich niezwykła atmosfera piastowskiego domu, królewskiej rodziny, w której święta Jadwiga była małżonką i matką. Może dostrzegli w Niej kobietę, która nauczyła swego syna, że wierność Bogu i miłość Ojczyzny, domagają się, gdy trzeba, oddania swego życia - kontynuował.

- A może dotarła do nich i ta prawda, że Niemka na piastowskim tronie, to jakby postać graniczna, która łączy ze sobą dwa narody: niemiecki i polski – cytował dalej papieża Jana Pawła II Prymas dodając, że to właśnie św. Jadwiga Śląska pozostaje wśród wszystkich dziejowych burz orędowniczką wzajemnego zrozumienia i pojednania, będąc jednocześnie – także dla nas współczesnych – przykładem błogosławionego życia, które „swoją siłę i moc czerpie od Tego, który nie przyszedł po to, aby mu służono, lecz aby służyć”.

Do historii nadania kościołowi parafialnemu w Kłecku wezwania św. Jadwigi Śląskiej nawiązał też na początku liturgii proboszcz i dziekan dekanatu kłeckiego ks. kan. Mirosław Kędzierski. Jak mówił, stało się to po wielkim pożarze miasta i nawiedzających je zarazach.

- Dziś, po 500 latach od tego wydarzenia, jesteśmy dumni, że mamy taką orędowniczkę w niebie - przyznał.

Do rocznicowych obchodów wspólnota przygotowywała się m.in. podczas 9-dniowej nowenny. Specjalne lekcje o patronce przeprowadzono także w miejscowej szkole oraz podczas nabożeństw różańcowych dla dzieci.

Kłecko należy do najstarszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Początki wspólnoty sięgają połowy XIII wieku, a więc czasu, kiedy w Trzebnicy, wyczerpana ascezą i ciężką pracą umierała w opinii świętości św. Jadwiga Śląska. Parafii od początku patronował św. Jerzy. Jednak w 1521 roku, po budowie nowego kościoła, nadano jej także wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. W archidiecezji gnieźnieńskiej patronuje ona jeszcze dwóm parafiom oprócz Kłecka.

Źródło: eKai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy