Andżelika Borys honorową obywatelką Dolnego Śląska

Artykuł
W imieniu Andżeliki Borys statuetkę odebrali: dyrektor telewizji Bielsat Agnieszka Romaszewska-Guzy
Fot. Facebook.com

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została honorową obywatelką Dolnego Śląska. Nadanie tytułu odbyło się w sobotę podczas uroczystej sesji sejmiku województwa w Operze Wrocławskiej.

Uchwałę w sprawie przyznania tytułu CIVI HONORARIO Andżelice Borys radni województwa podjęli w lipcu. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w sobotę w Dniu Św. Jadwigi Śląskiej, patronki regionu. Od 2010 roku tego dnia obchodzone jest Święto Województwa Dolnośląskiego połączone z uroczysta sesją sejmiku.

„Mimo licznych i niezwykle dotkliwych szykan, represji i prześladowań niezłomnie walczy o przestrzeganie praw mniejszości polskiej na Białorusi. Po ponownym wyborze na prezesa Związku Polaków na Białorusi - 23 marca 2021 r. - Andżelika Borys została aresztowana. Postawiono jej absurdalne zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, za co grozi jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. Wykazała się niecodzienną odwagą i niezłomnością, gdy odmówiła opuszczenia terenu Białorusi w zamian za zwrócenie wolności. Od pół roku przebywa w areszcie w Żodzinie w ciężkich warunkach” – podkreślono w uzasadnieniu.

W imieniu Andżeliki Borys statuetkę odebrali: dyrektor telewizji Bielsat Agnieszka Romaszewska-Guzy oraz wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

Źródło: dziennik.pl / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy