Ministerstwo sprawiedliwości Rosji złożyło w sądzie wniosek o likwidację rosyjskiego oddziału Agencji Żydowskiej. – To karanie rosyjskich Żydów za stanowisko Izraela wobec wojny na Ukrainie - skomentował izraelski minister ds. diaspory Nachman Szaj.
Na stronie jednego z moskiewskich sądów okręgowych znalazła się informacja, że ministerstwo złożyło wniosek 15 lipca, a pierwsza rozprawa odbędzie się 28 lipca. Nie podano uzasadnienia wniosku.
Na początku lipca resort sprawiedliwości Rosji przesłał Agencji Żydowskiej pismo z żądaniem zaprzestania działalności - przypomina izraelski dziennik "Haarec". Argumentowano, że organizacja łamie rosyjskie prawo dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych.
Początkowo największa żydowska organizacja pozarządowa na świecie dążyła do samodzielnego rozwiązania sporu z rosyjskimi władzami, później w jej imieniu interweniowała izraelska dyplomacja. Rząd Izraela obawiał się, że działania Kremla wymierzone w Agencję mogą być reakcją na stanowisko władz państwa żydowskiego wobec wojny na Ukrainie. Przedstawiciele rosyjskiego MSZ przekazali izraelskiemu ambasadorowi w Moskwie, że sprawy nie są ze sobą związane.
Izrael nie przesyła pomocy zbrojeniowej Ukrainie, ale potępił rosyjską inwazję na to państwo. W kwietniu obecny premier Jair Lapid, sprawujący wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych, oskarżył Rosję o popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie.
– Rosyjscy Żydzi nie będą zakładnikami z powodu wojny na Ukrainie. Próba ukarania Agencji Żydowskiej za stanowisko Izraela dotyczące wojny jest obraźliwa i godna ubolewania - skomentował minister Szaj.
– Nie ma uzasadnionego powodu do zawieszania działalności Agencji w Rosji, dlatego prowadzone są starania dyplomatyczne, by odpowiednio wyjaśnić i rozwiązać tę sytuację - zaznaczyła z kolei izraelska minister ds. imigrantów i asymilacji Pnina Tamanu-Szata.
Jednym z głównych zadań Agencji Żydowskiej jest ułatwianie Żydom z diaspory powrotu do Izraela. Od początku inwazji na Ukrainę rośnie liczba Żydów emigrujących z Rosji. Falę migracji napędzają nałożone na Moskwę sankcje i intensyfikacja represji politycznych. W pierwszej połowie 2022 roku do Izraela przybyło ponad 16,5 tys. Żydów z Rosji, ponad dwa razy więcej niż w ciągu całego 2021 roku - wynika z rządowych statystyk.