Zabytki zniszczone przez ISIS w Syrii odtworzone. Można je oglądać w Koloseum w Rzymie
Antyczne rzeźby i inne zabytki z Syrii zniszczone przez Państwo Islamskie zostały odtworzone przy użyciu najnowszych technologii i można je od piątku oglądać w Rzymie, w Koloseum.
Unikatowe w skali światowej skarby dziedzictwa kulturowego są niszczone w Syrii przez Państwo Islamskie od początku istnienia tamtejszego konfliktu. Dżihadyści wysadzają je przy użyciu ładunków wybuchowych oraz niszczą kilofami.
Wystawa, którą od dziś można oglądać w rzymskim Koloseum, składa się z rzeźb i fragmentów budowli odtworzonych przy użyciu najnowszych technologii. Pierwowzory odtworzonych zabytków pochodzą z miejscowości Nimrud, Palmyra i Ebla.
Nimrud, znane jako Wersal antycznego Bliskiego Wschodu, zostało zniszczone jako pierwsze, jest więc symbolem anihilacji dzieł sztuki w syryjskim konflikcie. Ebla została wybrana dlatego, że została opuszczona. Ze względu na panujące tam warunki nikt nie jest w stanie ochraniać zabytków. Palmyra znalazła się na wystawie, ponieważ to miejsce, w którym zamordowanych zostało ponad 12 osób próbujących bronić narodowego dziedzictwa.
Odwiedzający ekspozycję w Koloseum zobaczą między innymi rzeźbę mitologicznego, skrzydlatego byka z ludzką twarzą z Nimrod, której oryginał już nie istnieje, pokój archiwów z Ebla, fragment sufitu ze świątyni Bel w Palmyrze, a także dwie oryginalne, zniszczone rzeźby kobiety i mężczyzny z Palmyry.