Z badań naukowców z University of Edinburgh wynika, że dzieci, których matki doświadczyły wysokiego poziomu stresu podczas ciąży, mogą mieć większe problemy emocjonalne w życiu.
Zespół badawczy pod kierownictwem Uniwersytetu w Edynburgu stwierdził, że poziom kortyzolu jest powiązany z rozwojem ciała migdałowatego dziecka, obszaru mózgu, o którym wiadomo, że jest zaangażowany w rozwój emocjonalny i społeczny w dzieciństwie.
Naukowcy pobrali próbki włosów od 78 kobiet w ciąży, aby określić poziom kortyzolu u kobiet w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Niemowlęta przeszły serię skanów mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego lub MRI, nieinwazyjnego badania, które miało miejsce podczas snu dziecka.
Wyższy poziom kortyzolu we włosach matki był powiązany ze zmianami strukturalnymi w ciele migdałowatym niemowląt, a także różnicami w połączeniach mózgowych.
Oznacza to, że im wyższy był stres u matki w trakcie ciąży tym większe zmiany były w mózgu małego dziecka.
Może to wyjaśniać, dlaczego dzieci, których matki doświadczyły wysokiego poziomu stresu podczas ciąży, mogą mieć większe problemy emocjonalne w późniejszym życiu.
Badanie zostało sfinansowane przez światową organizację charytatywną dla dzieci, Ichworld, i zostało opublikowane w czasopiśmie eLife.
Komentarze ze świata nauki były niejednoznaczne. Niektórzy naukowcy uważają, że mimo wykazania zmian w strukturze mózgu, emocjonalność u dzieci nie musiała być zmieniona. Zabrakło większej ilości badań np. testów psychologicznych u tych małych dzieci gdzie stwierdzono zmiany.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł