Przejdź do treści
Wojna z terrorystami w Słowiańsku [relacja]
Wikipedia/US Air Force/ Domena Publiczna

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca skrytykował Rosję za rozpoczęcie kolejnych manewrów wojskowych przy granicy z jego krajem i ostrzegł, że Ukraińcy będą walczyć, jeśli na terytorium ich państwa wkroczą rosyjscy żołnierze.

23.00

Pentagon potępił nowe rosyjskie manewry w pobliżu Ukrainy

Pentagon ostro potępił nowe rosyjskie manewry w pobliżu Ukrainy i wezwał Moskwę do podejmowania posunieć zmniejszających a nie zwiększających napięcie w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej.

- Oświadczenie Rosji zawiadamiające o dodatkowych ćwiczeniach w rejonie granicy z Ukrainą jest dokładnym przeciwieństwem tego, do czego wzywaliśmy Rosjan, to znaczy do deeskalacji napięcia - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagony płk. Steve Warren.

 Dodał, że wywiad USA wykrył pewne ruchy wojsk rosyjskich, które mogą mieć związek z nowymi manewrami.

22.00

Rosja domaga się od USA presji na Kijów ws. operacji wojskowej

Rosja domaga się, by USA wywarły presję na Kijów i skłoniły go do natychmiastowego przerwania operacji wojskowej na wschodzie Ukrainy oraz wycofania wojsk do ich stałych baz - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Komunikat głosi też, że zaplanowane na środę i czwartek rozmowy szefów dyplomacji Rosji i USA - Siergieja Ławrowa i Johna Kerry'ego - nie odbyły się "z przyczyn niezależnych od Moskwy".

W czwartek rano siły ukraińskie rozpoczęły natarcie na Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Pięciu członków separatystycznych sił prorosyjskich zginęło podczas natarcia ukraińskich wojsk i oddziałów MSW.

Również w czwartek wojska rosyjskie rozpoczęły manewry przy granicy z Ukrainą - poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Oznajmił, że władze w Kijowie podejmując operację w Słowiańsku "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

21.30

 

21.00

Szef MSZ Ukrainy: będziemy walczyć, jeśli wkroczą rosyjskie wojska

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca skrytykował Rosję za rozpoczęcie kolejnych manewrów wojskowych przy granicy z jego krajem i ostrzegł, że Ukraińcy będą walczyć, jeśli na terytorium ich państwa wkroczą rosyjscy żołnierze.

- Ćwiczenia wojskowe rosyjskich sił prowadzą do poważnej eskalacji napięcia w regionie - powiedział agencji AP Deszczyca, który bierze udział w Pradze w dwudniowym spotkaniu z okazji piątej rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego.

Minister dodał, że jego kraj wyciągnął wnioski z lekcji, jaką była aneksja Krymu przez Rosję. - Będziemy walczyć, jeśli rosyjskie wojska wkroczą na Ukrainę (...) Naród Ukrainy i armia są na to gotowe. Ukraina stawi czoło Rosji. Będziemy bronić naszej ziemi, naszego terytorium - powiedział Deszczyca.

Szef dyplomacji wyjaśnił, że rozpoczęte w czwartek manewry sił zbrojnych Rosji "prowadzone są jeszcze bliżej granicy z Ukrainą niż to pierwotnie planowano". Podkreślił, że nieznane są plany Rosji i nie wiadomo, czy zdecyduje się ona zaatakować Ukrainę. - Sądzę, że byłby to ogromny błąd, gdyby rosyjski rząd wysłał oddziały wojskowe na terytorium Ukrainy, by chronić Rosjan - dodał.

 

20:35

28 kwietnia memorandum o dostawach gazu ze Słowacji na Ukrainę

Słowacja i Ukraina podpiszą w poniedziałek memorandum o organizacji zwrotnych dostaw gazu na Ukrainę przez niewielki gazociąg Vojany-Użhorod, ale bez zgody Moskwy nie jest możliwy rewers rurociągiem tranzytowym – potwierdzili w czwartek ministrowie obu krajów.

Ukraina ma też możliwość zwrotnego przepływu mniejszych ilości gazu z Polski i Węgier, a także z Rumunii. Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan przyznał jednak po rozmowach w Bratysławie, że dostawy te nie wystarczą na zaspokojenie potrzeb jego kraju w okresie zimowym.

Słowacki minister gospodarki Tomasz Malatinsky oświadczył, że bez zgody Rosji nie jest możliwy rewers – postulowany przez Ukrainę – w jednym z czterech głównych międzynarodowych rurociągów gazowych, którymi przesyłany jest rosyjski gaz.

Również komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, który brał udział w rozmowach w Bratysławie potwierdził, że rewers przez gazociąg tranzytowy nie jest możliwe bez zgody Gazpromu. Byłoby to bowiem sprzeczne ze zobowiązaniami słowackiego operatora gazociągów Eustream.

Ukraina szuka nowych dróg dostaw gazu, ponieważ Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla Kijowa.

 

20:21

Sikorski: Polska i Kanada będą koordynować działania na rzecz Ukrainy

Polska i Kanada podpisały oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej – poinformował szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Kanady Johnem Bairdem.

– Naszą odpowiedzią na potrzebę wsparcia Ukrainy jest podpisanie oświadczenia w sprawie koordynacji działań na rzecz Ukrainy i Europy Wschodniej – powiedział Sikorski na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kanady.

Jak zaznaczył, pierwsze inicjatywy wspierające Ukrainę są realizowane przez Fundację Solidarności Międzynarodowej i Europejski Fundusz na rzecz Demokracji.

 19:33

Prorosyjscy separatyści uwolnili amerykańskiego dziennikarza

Amerykański dziennikarz Simon Ostrovsky, przetrzymywany od poniedziałku wieczór przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy, został w czwartek uwolniony – poinformowała strona internetowa Vice News, dla której pracował dziennikarz.

33-letni Ostrovsky opowiedział przez telefon agencji AFP, że został zatrzymany w poniedziałek około godz. 22.30 czasu lokalnego na posterunku kontrolnym w pobliżu centralnego placu Słowiańska. – Mieli moje zdjęcie, szukali mnie – relacjonował.

Powiedział, że „na początku został trochę pobity, miał związane ręce i zawiązane oczy”, ale po upływie około półtora dnia był już „traktowany normalnie”. Dziennikarz dodał, że jest w samochodzie w drodze do Doniecka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prorosyjscy separatyści uwolnili amerykańskiego dziennikarza

 19:29

MSZ Ukrainy żąda od Rosji wyjaśnień w sprawie manewrów wojskowych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy dało władzom Rosji dwie doby na udzielenie wyjaśnień w sprawie wojsk tego kraju, które prowadzą manewry przy ukraińskiej granicy. Oceniono, że działania Moskwy są próbą wywierania wpływu na politykę wewnętrzną Ukrainy.

„Mamy prawo twierdzić, że demonstrując swą siłę militarną na granicach z Ukrainą Moskwa stara się wpłynąć na legalne działania władz ukraińskich skierowane na walkę z uzbrojonymi ugrupowaniami bandyckimi, które we wschodnich obwodach Ukrainy prowadzą działania terrorystyczne” – głosi wydane w czwartek wieczorem oświadczenie ukraińskiej dyplomacji.

„Wywołuje zdziwienie fakt, że Federacja Rosyjska, która sama cierpi z powodu zagrożenia terrorystycznego, nie tylko przekształciła się dziś w eksportera terroryzmu, ale gotowa jest bronić terrorystów na terytorium Ukrainy nawet z użyciem własnych sił zbrojnych” – podkreślono.

MSZ Ukrainy ocenia, że manewry wojsk rosyjskich wywołują zaniepokojenie „w szczególności w świetle niedawnych oświadczeń ministra spraw zagranicznych FR (Siergieja Ławrowa), które zawierają niedwuznaczne sugestie dotyczące możliwości wprowadzenia rosyjskich wojsk na Ukrainę”.

Domagając się wyjaśnień w sprawie ćwiczeń armii rosyjskiej MSZ Ukrainy powołało się na Dokument Wiedeński o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z 1999 roku. Ukraińska dyplomacja oczekuje, że zgodnie z nim strona rosyjska w ciągu 48 godzin odpowie, w jakim celu i gdzie prowadzone są manewry, kiedy się one zakończą oraz ilu żołnierzy i jednostek wojskowych w nich uczestniczy.

Termin wyznaczony przez Kijów upływa w sobotę o godz. 15 czasu polskiego.

 18:59

Chodorkowski: polityka Putina odbiera Moskwie rolę centrum słowiańskiego

Rosyjski biznesmen Michaił Chodorkowski ostro skrytykował w Kijowie politykę prezydenta Władimira Putina i ocenił, że jego działania wobec Ukrainy sprawiają, iż Moskwa przestaje być „centrum przyciągania świata wschodniosłowiańskiego”.

– W wyniku ambicji naszego prezydenta Moskwa na długo, albo nawet na zawsze, straciła szansę by stać się centrum przyciągania świata wschodniosłowiańskiego. W wyniku tej głęboko nieprzemyślanej polityki rola centrum słowiańskiego po całym tysiącleciu ponownie może wrócić do Kijowa – oświadczył w przemówieniu do uczestników kongresu.

Chodorkowski ocenił, że działania Putina „faktycznie pochowały” ideę zjednoczenia Kościoła prawosławnego wokół Moskwy, a Rosjanie przestali być mile widziani poza granicami swojego kraju.

Były prezes koncernu naftowego Jukos wyraził także przekonanie, że polityka Putina wobec Ukrainy absolutnie nie przystaje do czasów współczesnych i jest z góry skazana na porażkę.

– Oburza nas, jak rosyjska propaganda państwowa okłamuje własnych obywateli. Chcemy przekazać ludziom to, co sami tutaj (na Ukrainie) widzimy i co sami słyszymy – powiedział biznesmen.

 18:57

Tusk: Europa powinna być przygotowana na czarny scenariusz na Ukrainie

Europa powinna być przygotowana nawet na najbardziej czarny scenariusz rozwoju sytuacji na Ukrainie – uważa Donald Tusk. – Nie można zamykać oczu i udawać, że wszystko jest w porządku – podkreślił szef polskiego rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: Powinniśmy być przygotowani do czarnego scenariusza na Ukrainie

 17:43

Turczynow: Rosja szantażuje Ukrainę

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o ingerowanie w politykę wewnętrzną i szantażowanie Ukrainy. Zażądał od Moskwy natychmiastowego wycofania wojsk znad wspólnej granicy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Turczynow: Rosja otwarcie popiera zabójców i terrorystów

 17:10

MFW podejmie 30 kwietnia decyzję w sprawie pomocy dla Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podejmie 30 kwietnia decyzję w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy finansowej – poinformował w czwartek w Waszyngtonie rzecznik MFW Gerry Rice. Według źródeł cytowanych przez AFP możliwa pomoc wynosi 17 mld dolarów.

– Dochodzimy do końca etapów koniecznych do podjęcia decyzji przez Radę Wykonawczą – powiedział rzecznik, dodając, że spotkanie rady jest przewidziane na ostatni dzień kwietnia.

Rice zapewnił, że obecna sytuacja polityczna, kiedy Ukrainie grozi konflikt zbrojny z Rosją, nie będzie przeszkodą dla MFW przy podejmowaniu decyzji o pożyczce.

– Jednym z najważniejszych zadań funduszu jest pracowanie w tego rodzaju trudnych sytuacjach. Dla MFW praca w napiętym czy trudnym kontekście politycznym nie jest niczym niezwykłym – wskazał.

Porozumienie z MFW obłożone jest warunkami, od spełnienia których będą zależały wypłaty poszczególnych transz kredytu.

 17:04

Turczynow żąda od Rosji wycofania wojsk znad granicy

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o ingerowanie w politykę wewnętrzną i szantażowanie Ukrainy. Zażądał od Moskwy natychmiastowego wycofania wojsk znad wspólnej granicy.

W ogłoszonym w czwartek posłaniu do narodu Turczynow zarzucił Rosji „otwarte popieranie zabójców i terrorystów”, którzy działają we wschodnich obwodach Ukrainy w ramach prorosyjskich ruchów separatystycznych.

 16:40

UE może zakazać transakcji z instytucjami finansowymi na Krymie

Unia Europejska może zakazać transakcji z instytucjami finansowymi na Krymie w odpowiedzi na zaanektowanie przez Rosję tego półwyspu – wynika z unijnego dokumentu, do którego dotarła agencja Reuters. Krym został w marcu włączony w skład Federacji Rosyjskiej.

Przywódcy państw UE, którzy uważają za nielegalną aneksję Krymu przez Moskwę, zwrócili się do Komisji Europejskiej o zaproponowanie gospodarczych, handlowych i finansowych restrykcji wobec Krymu.

To, jak zaznacza w czwartek Reuters, odrębne propozycje od rozważanego przez UE stopniowego zaostrzania sankcji wobec Rosji, jeśli ta nie przyczyni się do deeskalacji napięcia na wschodzie Ukrainy między prorosyjskimi separatystami a władzami w Kijowie.

W dokumencie KE przygotowanym dla rządów krajów UE napisano, że „niezbędne jest znalezienie rozwiązań, które wspierają integralność terytorialną Ukrainy, nie uznają nielegalnej aneksji Krymu, bronią unijnych interesów w regionie i nie krzywdzą ludności Krymu”.

Za jeden z możliwych środków zniechęcenia mieszczących się na Krymie instytucji finansowych do wspierania polityki aneksji lub za sposób karania ich za takie wsparcie KE uważa zakaz przepływu kapitału, czyli zakaz zawierania transakcji z takimi instytucjami finansowymi przez unijne podmioty i osoby fizyczne. To samo odnosiłoby się do inwestowania.

Propozycje KE są w fazie rozpatrywania i decyzja o tym, czy zostaną wdrożone, zostanie podjęta najpewniej przez unijnych ministrów spraw zagranicznych, których kolejne spotkanie wyznaczono na 12 maja.

 16:10

Rzecznik Kremla: Prawomocność wyborów na Ukrainie wątpliwa

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że działania władz w Kijowie na południowym wschodzie Ukrainy stawiają pod znakiem zapytania prawomocność wyborów prezydenckich na Ukrainie zaplanowanych na 25 maja.

 15:50

Premier Sobotka: Czechy i Słowacja przeciw dalszym sankcjom wobec Rosji

Czechy i Słowacja sceptycznie podchodzą do nakładania rozległych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie, ponieważ mogłoby to narazić na szwan

pap
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Tarczyński: wygrana Trumpa jest w naszym, polskim interesie

Obajtek do obecnego zarządu ORLENU: "Robicie zadymę, żeby zakryć totalny paraliż inwestycyjny w spółce"

On naprawdę to powiedział. Hołownia często nie wie, co dzieje się w jego gabinecie!

Puchar Europy: Trefl do tej pory bez zwycięstwa

Rząd Tuska przesiąknięty ruską agenturą

Regulamin rozdania książki "Przygody Przedsiębiorczego Dżeka"

Prof. Raczkowski: jeżeli wydamy do 25 proc. z KPO to będzie to optymistyczny wynik. Internauci bezlitośni dla rządu

Donald Trump na finiszu kampanii. Teksas za Republikanami | #PrzyjacieleRepubliki

Trzaskowski w ogniu krytyki: podstawieni ludzie w tramwaju do Wilanowa?

Rząd sięga do kieszeni przewoźników, wprowadzając kolejne opłaty za korzystanie z dróg

Unia wyeliminowała kolejny zespół ekstraklasy

Wybory prezydenckie w USA: to także wybór między życiem i śmiercią

Trzaskowski coraz szerzej otwiera drzwi szkół dla środowisk LGBTQ+

Harris wbiła sobie drugi gwóźdź do politycznej trumny. Pierwszy wbił jej Biden

Polska 31 października – co wydarzyło się tego dnia

Najnowsze

Tarczyński: wygrana Trumpa jest w naszym, polskim interesie

Rząd Tuska przesiąknięty ruską agenturą

Regulamin rozdania książki "Przygody Przedsiębiorczego Dżeka"

Prof. Raczkowski: jeżeli wydamy do 25 proc. z KPO to będzie to optymistyczny wynik. Internauci bezlitośni dla rządu

Donald Trump na finiszu kampanii. Teksas za Republikanami | #PrzyjacieleRepubliki

Obajtek do obecnego zarządu ORLENU: "Robicie zadymę, żeby zakryć totalny paraliż inwestycyjny w spółce"

On naprawdę to powiedział. Hołownia często nie wie, co dzieje się w jego gabinecie!

Puchar Europy: Trefl do tej pory bez zwycięstwa