Przejdź do treści
11:50 PSP podsumowuje święta: od 24 do 26 grudnia strażacy interweniowali 3434 razy. W czasie świąt zanotowali 598 pożarów w budynkach mieszkalnych. Śmierć poniosło 7 osób, a 32 odniosły obrażenia
11:22 Od 24 do 26 grudnia strażacy interweniowali 3434 razy. W czasie świąt zanotowali 598 pożarów w budynkach mieszkalnych. Śmierć poniosło 7 osób, a 32 odniosły obrażenia
10:40 Do ataku, którego głównym celem była ukraińska stolica, Rosja użyła w sobotę blisko 500 dronów i 40 rakiet - napisał w komunikatorze Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
9:47 Dzisiaj w Poznaniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki weźmie udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Włoska ustawa ws. homofobii. Watykan chce jej zmiany

Źródło: Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Stolica Apostolska odniosła się do tego, że dziennik „Corriere della Sera" podał, iz Watykan uznał niektóre zapisy projektu ustawy o homofobii i transfobii za naruszenie konkordatu. Według źródeł watykańskich, które zostały zacytowane przez agencję Ansa, projekt powinien być zmodyfikowany, aby Kościół mógł dalej pełnić misję duszpasterską, edukacyjną i społeczną.

„Corriere della Sera" poinformowała, że list w sprawie omawianego w Senacie projektu ustawy o homofobii i transfobii przekazał ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej watykański sekretarz do spraw stosunków z państwami, czyli szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Według dziennika nigdy wcześniej w historii dwustronnych relacji nie zdarzyło się, aby Watykan interweniował podczas prac nad ustawą we włoskim parlamencie.

W nocie abp Gallagher napisał, że niektóre zapisy projektu legislacyjnego omawianego w Senacie redukują wolność zagwarantowaną Kościołowi katolickiemu w konkordacie.

Modyfikacja ustawy

Wśród nich wymienił zapis o tym, że szkoły katolickie nie byłyby zwolnione z organizacji planowanego krajowego dnia przeciwko homofobii. Ponadto wyraził zaniepokojenie możliwością ograniczenia „wolności przekonań" katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów.

- Prosimy, aby zostało uwzględnione nasze zaniepokojenie - dodał abp Gallagher, cytowany w gazecie.

 - Nota została przekazana nieformalnie ambasadorowi Włoch przy Stolicy Apostolskiej - wyjaśniło z kolei agencji Ansa watykańskie biuro prasowe.

Cytowane przez nią źródła watykańskie podkreśliły zaś, że celem Stolicy Apostolskiej nie jest zablokowanie ustawy, lecz jej modyfikacja.

O zaniepokojeniu ustawą, nad którą pracuje Senat w Rzymie w klimacie polemik i kontrowersji, mówił we wtorek prefekt dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia kardynał Kevin Farrell na konferencji prasowej w Watykanie.

- Oczywiście jest zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej i każdego z nas - oświadczył. Następnie zastrzegł, że nie sprawy szczegółowo.

PAP

Wiadomości

Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo, o którym wciąż mówi się za mało | Wstajemy!

Zmarł Perry Bamonte. Gitarzysta The Cure miał 65 lat

Kida: „Politycy w togach łamią Konstytucję. To czyste bezprawie” | Przyjaciele Republiki

Świąteczny popis chamstwa Suchanow. „Salon III RP w agonii”

Od nowego roku podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń

IMGW ostrzega: opady marznące w 14 województwach

Pożar w Warszawie. Płonie lubiane targowisko

Trwa atak na Kijów. Już 22 osoby ranne

Wizyta prezydenta, syreny i nazwa dla trasy S5. Kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Policja: w drugi dzień świąt przeprowadzono ponad 12,5 tys. interwencji

Świąteczny "Rolnik szuka żony" bez ważnych uczestników! Fani są w szoku

Katastrofa na Atlantyku. Setki rodzin w żałobie

IMGW ostrzega przed gołoledzią i silnym wiatrem

30 grudnia rolnicy będą protestować. Zaparkują ciągniki przy drogach

USA: trzymetrowe opady śniegu i rzeka atmosferyczna

Najnowsze

Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo, o którym wciąż mówi się za mało | Wstajemy!

Od nowego roku podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń

IMGW ostrzega: opady marznące w 14 województwach

Pożar w Warszawie. Płonie lubiane targowisko

Trwa atak na Kijów. Już 22 osoby ranne

Zmarł Perry Bamonte. Gitarzysta The Cure miał 65 lat

Kida: „Politycy w togach łamią Konstytucję. To czyste bezprawie” | Przyjaciele Republiki

Świąteczny popis chamstwa Suchanow. „Salon III RP w agonii”