Bp Tadeusz Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską. Chodzi o nadużycia seksualne

Artykuł
Bp Rakoczy ma zakaz uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych
Fot. Portal TV Republika

Zakaz uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych KEP, nakaz życia w duchu pokuty i modlitwy oraz nakaz wpłaty z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa – takie są decyzje Stolicy Apostolskiej wobec bp Tadeusza Rakoczego, biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiej.

Komunikat Archidiecezji Krakowskiej dotyczący biskupa seniora diecezji bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego głosi: „Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

- zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;

- nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;

- zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;

- wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć”.

Źródło: niedziela.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy