Przejdź do treści

Władze Egiptu wzmocniły siły bezpieczeństwa w rocznicę obalenia Mubaraka

Źródło: TWITTER@Ikhwanweb

Władze Egiptu znacząco wzmocniły obecność sił bezpieczeństwa w Kairze i innych miastach, by szybko rozpędzać organizowane w niedzielę demonstracje. Tego dnia mijają dokładnie cztery lata od wybuchu społecznej rewolty, która zakończyła rządy Hosniego Mubaraka.

– W Egipcie już od pewnego czasu narasta napięcie – pisze agencja Reutera, przypominając, że podczas zeszłorocznych obchodów rocznicy zginęło kilkadziesiąt osób.

Kobieta, idąca w marszu pamięci demonstrantów zabitych w 2011 r., zginęła w Kairze podczas starć uczestników zgromadzenia z policją. Według świadków została zastrzelona przez jednego z funkcjonariuszy, z kolei egipskie MSW obwinia bliżej nieokreślonych "uzbrojonych sprawców".

Dwaj policjanci zostali ranni, gdy w klubie sportowym w kairskiej dzielnicy Heliopolis eksplodowała bomba.

 Zwolennicy obalonego Mursiego otoczeni przez siły bezpieczeństwa

Siły bezpieczeństwa otoczyły kordonem zwolenników obalonego w 2013 r. islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, którzy zebrali się niedaleko placu Tahrir w Kairze. Miejsce to było w 2011 r. symbolicznym centrum antyrządowej rewolucji. W niedzielę – jak podała państwowa agencja MENA – wokół placu rozstawionych było ponad 20 pojazdów opancerzonych, a drogi dojazdowe zostały zablokowane.

W innym miejscu Kairu, na Placu Ramzesa, policjanci użyli gazu łzawiącego, by rozproszyć gromadzących się tam ludzi. Siły bezpieczeństwa wysłano również na plac Rabaa, gdzie w sierpniu 2013 r., miesiąc po obaleniu Mursiego przez armię, doszło do masakry protestujących tam zwolenników islamistycznego prezydenta.

 Demonstracje odbywają się mimo zwiększenia środków bezpieczeństwa

Mimo zwiększonych środków bezpieczeństwa w mijającym tygodniu kilka demonstracji odbyło się w Kairze i Aleksandrii, drugim co wielkości mieście Egiptu.

W wyemitowanym orędziu do narodu obecny szef państwa Abd el-Fatah es-Sisi pochwalił Egipcjan za okazane w 2011 r. pragnienie zmian. Jednocześnie zaapelował o cierpliwość, osiągnięcie "wszystkich celów rewolucji" wymaga czasu – zaznaczył.

Szef państwa stał na czele wywiadu rządowego Mubaraka

Kiedy Sisi, były dowódca sił zbrojnych i były szef wywiadu wojskowego za rządów Mubaraka, doszedł do władzy po odsunięciu od niej Mursiego w sierpniu 2013 r., ogłosił "mapę drogową" powrotu kraju do cywilnych, demokratycznie wybranych władz. Obrońcy praw człowieka zarzucają mu jednak, że w rzeczywistości za jego rządów w Egipcie powrócił autorytaryzm.

Krytycy Sisiego wskazują, że wprowadzone przez niego ustawy zniosły obywatelskie swobody wywalczone podczas rewolty z 2011 r. Setki zwolenników Mursiego i Bractwa Muzułmańskiego, z którego się wywodził, trafiły do więzienia, a on sam i przywódcy Bractwa są sądzeni pod licznymi zarzutami, od podżegania do przemocy po spiskowanie przeciw państwu z palestyńskim ruchem Hamas.

Tymczasem sąd nakazał zwolnienie z aresztu synów Mubaraka, czekających obecnie na powtórzenie procesu z oskarżenia o korupcję. Z kolei w listopadzie ub. roku sąd oczyścił ich ojca z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w sprawach o korupcję.

pap

Wiadomości

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Najnowsze

Straż Przybrzeżna zwiększa obecność w Zatoce Amerykańskiej

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Tomasz Sakiewicz do Donalda Tuska: Ręce precz od Republiki

Michał Szczerba - twórca Softoku. Podał nawet definicję

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro