Huraganowe wiatry niszczą stare drzewostany Amazonii
Huraganowe wiatry pojawiające się w następstwie prądów zstępujących na terenach Puszczy Amazońskiej prowadzą do degradacji jej najstarszych drzewostanów - wynika z badania przeprowadzonego w brazylijskiej części tego kompleksu leśnego.
Jak przekazał cytowany przez brazylijski portal UOL David Urquiza z wydziału biogeochemii na uniwersytecie w Jenie, gwałtowne wiatry nawiedzające coraz częściej Amazonię są w stanie przewrócić drzewa liczące sobie ponad 300 lat.
Sprecyzował, że studium opiera się na programie zdalnego pozyskiwania fotografii Ziemi z kosmosu, tzw. Landsat, rozwijanego przez NASA oraz Amerykańską Agencję Badań Geologicznych (USGS).
Urquiza wyjaśnił, że liczba przypadków prądu zstępującego, zwanego też microburstem, zwiększa się sukcesywnie wraz z upowszechnianiem się zmian klimatycznych.
"W latach 1985-2020, czyli w okresie 35 lat, przypadki pojawienia się tego zjawiska wzrosły aż 4-krotnie" - wyjaśnił David Urquiza.
Dodał, że destrukcja najstarszych drzewostanów Amazonii jest niebezpieczna dla środowiska, gdyż magazynują one duże ilości węgla, który następnie uwalniany do atmosfery zaburza równowagę pomiędzy emisją i wychwytywaniem dwutlenku węgla.
Źródło: PAP