Watykan w ONZ wzywa Izrael i Palestynę do podjęcia działań na rzecz pokoju
W obliczu eskalacji przemocy stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ, arcybiskup Gabriele Caccia wezwał władze Izraela i Palestyny do podjęcia działań na rzecz pokoju, podkreślając poparcie Stolicy Apostolskiej dla rozwiązania dwóch państw. Wziął on udział w otwartej debacie w Radzie Bezpieczeństwa na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym kwestii palestyńskiej.
Abp Caccia podkreślił, że Stolica Apostolska z całą stanowczością i jednoznacznie potępia atak terrorystyczny przeprowadzony przez Hamas i inne grupy zbrojne 7 października na ludność Izraela. Przypomniał słowa papieża Franciszka, że terroryzm i ekstremizm podsycają nienawiść, przemoc i zemstę, i powodują jedynie wzajemne cierpienie. „Moja delegacja ponawia apel papieża Franciszka o natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy” – stwierdził przedstawiciel Watykanu przy ONZ.
Następnie Stolica Apostolska przypomniała, że odpowiedzialność karna za akty terrorystyczne jest zawsze osobista i nigdy nie może być przypisana całemu narodowi lub ludowi. Prawo do samoobrony w każdym konflikcie musi być zawsze zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym z zasadą proporcjonalności – zaznaczył watykański dyplomata.
Stolica Apostolska wyraża też głębokie zaniepokojenie z powodu katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy, która pochłonęła tysiące istnień ludzkich i zmusiła setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. „Całkowite oblężenie” nałożone na Gazę spowodowało masowe cierpienia ludności, w tym z powodu niedoborów żywności, paliwa i środków medycznych. Stolica Apostolska apeluje o pilne ułatwienie i kontynuację korytarzy humanitarnych, aby pomoc mogła dotrzeć do wszystkich mieszkańców – powiedział abp Caccia.
„W obliczu eskalacji przemocy konieczne jest, aby władze Państwa Izrael i Państwa Palestyna wykazały się odwagą, żeby ponowić swoje zaangażowanie na rzecz pokoju opartego na sprawiedliwości i poszanowaniu uzasadnionych aspiracji obu stron. Chociaż droga dialogu wydaje się obecnie wąska, jest to jedyna realna opcja trwałego zakończenia cyklu przemocy, który ogarnął tę ziemię, tak drogą chrześcijanom, żydom i muzułmanom. Stolica Apostolska pozostaje przekonana, że rozwiązanie dwupaństwowe nadal daje nadzieję na taki pokój” – powiedział na forum Rady bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Watykanu.