Szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley powiedział, że możliwe jest, iż siły zbrojne USA będą koordynować z talibami operacje wymierzone w Państwo Islamskie (IS) i inne ugrupowania terrorystyczne w Afganistanie.
Milley nie wyjaśnił na czym mogłaby polegać współpraca z talibami, ale media przypominają, że amerykańscy dowódcy konsultowali się codziennie z talibami podczas ewakuacji z Afganistanu obywateli USA i lokalnych współpracowników zachodniej koalicji.
Szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) generał Kenneth F. McKenzie, dowodzący operacją w Afganistanie, określił swoje kontakty z talibami w sprawie ewakuacji jako bardzo pragmatyczne i wyjaśnił, że pomagali oni zapewnić bezpieczeństwo na lotnisku w Kabulu.
Chairman of the Joint Chiefs of Staff, Mark Milley, said that the U.S. might coordinate with the Taliban to defeat ISIS-K. pic.twitter.com/mIpvDjAYKx
— ShamshadNews (@Shamshadnetwork) September 2, 2021
Prezydent USA Joe Biden kilkakrotnie podkreślił w swych wypowiedziach, że talibowie są zdecydowanymi wrogami Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (IS-Ch), które 26 sierpnia przeprowadziło zamach w pobliżu lotniska w Kabulu.
Choć talibowie i dżihadyści z IS-Ch często walczą ze sobą, to nie przeszkadza im to w pewnych sytuacjach zawierać doraźne sojusze.
Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział podczas niedawnej konferencji prasowej, że talibowie są bezlitośni.
- To czy się zmienią, czy nie, pozostaje kwestią otwartą - powiedział.
Ocenił też, że niedawne porozumienie z nimi, dotyczące ewakuacji z Kabulu, nie może raczej posłużyć za model współpracy na przyszłość.
JUST IN - Nearly 90 retired U.S. generals and admirals penned an open letter asking Secretary of Defense Lloyd Austin and the Chairman of the Joint Chiefs of Staff General Mark Milley to resign.https://t.co/rCWr6UQIDI pic.twitter.com/IOJppIwBZY
— Disclose.tv (@disclosetv) August 30, 2021
Jak komentuje agencja AP, walka USA z Państwem Islamskim i innymi grupami dżihadystów będzie teraz bardzo utrudniona, nie tylko dlatego, że nie ma amerykańskiego kontyngentu w Afganistanie, ale też ze względu na brak informacji, bowiem nie można już liczyć na współpracę wywiadowczą z rządem w Kabulu. Trudno zakładać, że talibowie, choć skonfliktowani z IS, będą skłonni do współpracy z siłami zbrojnymi USA lub amerykańskim wywiadem.
IS-Ch to operująca w Afganistanie oraz Pakistanie brutalna i fanatyczna filia Państwa Islamskiego, skłócona z talibami, których uznaje za niewystarczająco radykalnych.
W środę minister Austin zapowiedział, że zakończona misja w Afganistanie nie oznacza końca walki z grupami terrorystycznymi. Zastrzegł jednak, że USA skupią się teraz na wyzwaniach związanych z Chinami, na pogłębianiu relacji z krajami regionu Indo-Pacyfiku i wzmacnianiu sojuszy.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rybakina ma nowego trenera. To słynny Chorwat
Badania mężczyzn - Movember na świecie | Republika Wstajemy
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy