Przejdź do treści
10:28 Litwa: Na litewskim poligonie w Podbrodziu piąty dzień trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza czterech amerykańskich żołnierzy
09:40 Lubelskie: Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w Chełmie; w aucie było 10 młodych osób
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 30 marca Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Tomaszowskim Domu Kultury (ul. Lwowska 72)
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Sadowne zaprasza 30 marca na spotkanie z Adrianem Stankowskim. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościuszki 35
Protest Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest "NIE dla nielegalnej imigracji", 30 marca 2025 (niedziela), godz. 12:00, Wały Jagiellońskie 1, budynek Rady Miasta
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

„Państwo islamskie znów rośnie w siłę”. Szef niemieckiego wywiadu ostrrzega przed odradzaniem się terroryzmu

Źródło: Fot. flickr.com/YU-bin

- Państwo islamskie znów rośnie w siłę — mówi w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung” Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadu (BND). W rozmowie opublikowanej 11 lipca ostrzega przed odradzaniem się terroryzmu islamskiego, szczególnie na obszarze afrykańskiego Sahelu.

- W 20 lat po pamiętnym ataku terrorystycznym z 11 września wciąż nie mamy kontroli nad islamskimi organizacjami terrorystycznymi — mówi Kahl.

- Terroryzm islamski rozwinął się od tamtego czasu, kosztował wiele ludzkich istnień. Wzrosła liczba osób weń zaangażowanych i związane z działalnością terrorystyczną zagrożenia. Pomimo sukcesu, jakim było zwycięstwo militarne i terytorialne nad tzw. ISIS, obie główne grupy — Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie wciąż istnieją, rozprzestrzeniając się i inspirując nowe, związane z nimi grupy do działań, przy czym rekrutacja prowadzona jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii — ocenia.

Jak mówi szef BND, Irak i Syria to pierwotne regiony pochodzenia i działania Państwa Islamskiego.

- Ten ruch pozostał bardzo aktywny. Mimo że został pozbawiony zdobyczy terytorialnych i quasi-państwowości, wycofał się w nowe rejony, zrestrukturyzował i zreorganizował. Nadal jest zdolny do zamachów na Bliskim Wschodzie oraz pobudzania do takich działań poza nim — podkreśla Bruno Kahl.

- Przez pewien czas mieliśmy wrażenie, że w sieci oddziaływań ISIS brakuje jednolitego centrum decyzyjnego. Teraz obserwujemy zmiany w hierarchii i dostrzegamy próby koordynacji horyzontalnej — dodaje.

ISIS wciąż pozyskuje nowych zwolenników

W ocenie szefa niemieckiego wywiadu ISIS wciąż zyskuje nowych zwolenników, szczególnie w regionach, gdzie brakuje ustabilizowanej władzy i struktur państwowych. To zjawisko występuje nie tylko na Bliskim i Środkowym Wschodzie, ale dotyczy także Sahelu (obszar obejmujący południowe obrzeża Sahary), krajów południowej Afryki i częściowo Azji Środkowej.

Przy rekrutacji nowych adeptów element religijny w istocie nie jest decydujący.

- Rdzeń religijny jest niezbędny, by zapewnić wyznawcom czyste sumienie. Pomaga również w rekrutacji. Ale głównym powodem sukcesów ISIS jest słabość struktur państwowych w niektórych regionach świata — zauważa Kahl.

- Szczególny niepokój budzi rozwój struktur ISIS na obszarze Sahelu – mówi w wywiadzie szef BND, tam bowiem „grupy związane z Państwem Islamskim kontrolują całe obszary”, skąd prowadzą działalność dywersyjną również w sąsiednich regionach Afryki.

Europa musi zrobić wszystko by powstrzymać rozszerzanie się wpływów islamistów

- To był zresztą główny powód, dla którego Europa interweniowała na tamtym obszarze — mówi. Chodziło o to, by „powstrzymać ekspansję terroru z regionu pustynnego na obszary gęściej zaludnione i zagospodarowane”. Kahl dodaje, że Europa musi zrobić wszystko, co możliwe, by zatrzymać rozszerzanie wpływów islamistów w Burkinie Faso, Nigrze i do pewnego stopnia Nigerii.

- Musimy pomóc władzom tych państw odzyskać kontrolę nad terytoriami im przynależnymi — wskazuje.

Szef Federalnej Służby Wywiadu opowiada się za kontynuację misji Barkhane w regionie Sahelu, mimo że Francja chce zredukować swój kontyngent pokojowy do kilkuset komandosów.

- Niemiecki rząd federalny uważa, że Zachód nie może tam zrezygnować ze swej obecności wojskowej — podkreśla.

- Po ostatnim ataku na żołnierzy Bundeswehry pojawiają się wątpliwości, czy cena nie jest za wysoka — przyznał szef niemieckiego wywiadu. Terroryści działają jednak coraz częściej w regionach, które wcześniej uważano za bezpieczne, co oznacza, że terroryzm zachowuje żywotność. Skuteczność misji i strategii antyterrorystycznych trzeba zaś mierzyć faktem, że „wojna z terrorem to najczęściej walka z Hydrą”.

- Misja Barkhane z pewnością okazała się sukcesem — mówi, ale zarazem podkreśla, że konieczne jest znalezienie rozwiązania politycznego dla Sahelu.

Niepokojące prognozy

- Amerykańskie służby wywiadowcze przewidują, że dżihadyści w Sahelu dojdą do władzy w ciągu sześciu miesięcy. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji mówią o konieczności umiędzynarodowienia zaangażowania w tym regionie. Argumentują, że ciężar nie może spoczywać na barkach tylko jednego kraju — zauważa Kahl. Pozostawienie bez wsparcia krajów tego regionu może skutkować tym, że „będą go one szukały gdzie indziej, na przykład w Rosji” - przestrzega.

- Udało się nam rozbić Al-Kaidę, ale nie oznacza to jeszcze, że zagrożenie terrorystyczne na świecie zniknęło — podsumowuje szef BND.

- Nigdy nie zaakceptujemy terroru, ale musimy się z nim liczyć, jako że jest to stałe zjawisko. Europa i Stany Zjednoczone powinny współpracować w celu utrzymania swoich zdolności analizowania i zwalczania terroryzmu — podkreśla Bruno Kahl.

polskieradio24.pl

Wiadomości

Cukier – słodki wróg? Zobacz, jak nas uzależnia! | Żyj lepiej

Tak się wydaje publiczne pieniądze! Gigantyczna kwota sesji fotograficznej dla ministerstwa Hennig-Kloski

Pielęgnacja w ciąży – co można, a czego lepiej unikać?

Oko na niedzielę | Rzadko powraca syn marnotrawny

W Belgii zaczynają się strajki. W poniedziałek paraliż lotniska w Brukseli

Między suwerennością a uległością. Polska w cieniu nowych zagrożeń!

Kuszą wysoką pensją i udogodnieniami. Nikt jednak nie chce tej pracy, gdyż diabeł tkwi w szczegółach

Janusz Cieszyński pisze o szykanach prokuratorów. Szokująca postawa Karola Zoka

Tusk gra patriotyzmem? Nowy marsz i stare manipulacje

Trzęsienie ziemi w Azji. Władze Tajlandii i Birmy podały dane o ofiarach, ogromne liczby

Morawiecki o migrantach: dlaczego mamy ponosić konsekwencje wieloletnich zaniedbań Zachodu?

Niemcy boją się kolejnych ataków. Godzą się na większe prawa służb

"Tusk może aresztować ludzi, ale nie ich ducha!" Ona wspiera Mateckiego

Biden celowo ukrył raport o LNG. Chodziło o zmiany klimatyczne

Zamach na Putina? Limuzyna prezydenta eksplodowała w Moskwie

Najnowsze

Cukier – słodki wróg? Zobacz, jak nas uzależnia! | Żyj lepiej

W Belgii zaczynają się strajki. W poniedziałek paraliż lotniska w Brukseli

Między suwerennością a uległością. Polska w cieniu nowych zagrożeń!

Kuszą wysoką pensją i udogodnieniami. Nikt jednak nie chce tej pracy, gdyż diabeł tkwi w szczegółach

Janusz Cieszyński pisze o szykanach prokuratorów. Szokująca postawa Karola Zoka

Tak się wydaje publiczne pieniądze! Gigantyczna kwota sesji fotograficznej dla ministerstwa Hennig-Kloski

Pielęgnacja w ciąży – co można, a czego lepiej unikać?

Oko na niedzielę | Rzadko powraca syn marnotrawny