Na Czerwonej Planecie rozpoczął się proces poszukiwania życia. Odpowiedzialny za to jest pracujący tam od lutego łazik „Wytrwałość”. Jak informuje Amerykańska Agencja Lotnicza, właśnie jesteśmy świadkami badania marsjańskich skał i osadów poprzez pierwsze odczyty naukowe.
Łazik będzie używać promieni rentgenowskich i światła ultrafioletowego do badania skał. NASA poinformowała właśnie, że testy już pokazały niespodziewanie wręcz ciekawe wyniki naukowe dotyczące śladów życia na Marsie.
„Wytrwałość” znajduje się obecnie na obszarze wielkiego krateru, w którym miliardy lat temu było jezioro. Zdjęcia wykonane przez specjalną kamerę dostarczyły już danych na temat skał marsjańskich - donosi NASA - w tym informacji o kolorach, wielkości ziaren i obecności „cementu” między nimi.
NASA's Perseverance Has Started Its Search For Ancient Martian Lifehttps://t.co/WcOWxnRqlA pic.twitter.com/W41yFCFdxj
— IFLScience (@IFLScience) July 22, 2021
Łazik Perseverance zbierze próbki skał oraz regolitu, które następnie dotrą na Ziemię dzięki wspólnej misji z Europejską Agencją Kosmiczną.
- Teraz najbardziej potrzebujemy w badaniach dotyczących Marsa tego, aby te wszystkie informacje wróciły na nasza planetę. Czuję, że to będzie kluczowe; te wszystkie dowody, które właśnie teraz udaje się nam zdobywać. To ogromny krok naprzód, że będziemy mogli zbadać miejsca takie jak kratery czy delty, gdzie kiedyś mogła płynąć woda - powiedział były astronauta Mike Massimino.