Ambasadorowie państw UE ocenili realizację porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie i uznali, że unijne sankcje wobec Rosji nie zostaną jak na razie złagodzone – poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli.
– Jeśli chodzi o sankcje zostajemy przy status quo – powiedział unijny dyplomata. Według niego na spotkaniu ambasadorów Komisja Europejska zarekomendowała utrzymanie obecnych restrykcji wobec Rosji, co poparły wszystkie państwa członkowskie.
Ustalenia te zapadły na podstawie oceny realizacji podpisanego w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy oraz planu pokojowego. Ogłaszając 11 września zaostrzone sankcje wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie, UE zapowiedziała, iż przed końcem miesiąca, w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie bądź część obowiązujących ograniczeń.
Według źródeł dyplomatycznych przygotowana przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych analiza sytuacji na Ukrainie wskazuje, że o ile w niektórych sprawach, jak uwalnianie zakładników, rozejm i plan pokojowy są stopniowo wdrażane, to w wielu innych dziedzinach, np. kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej, realizacja tych ustaleń pozostawia wiele do życzenia.
– Ambasadorowie podzielili ocenę, że o ile odnotowano zachęcające wydarzenia, jeśli chodzi o proces polityczne oraz wdrażanie niektórych aspektów protokołu z Mińska, trzeba jeszcze właściwie realizować ważne części tego samego protokołu. UE nadal będzie uważnie obserwować sytuację i analizować wdrażanie protokołu z Mińska – oświadczyła rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.
Dodała, że UE jest gotowa udzielić wsparcia specjalnej misji OBWE na Ukrainie, a także zwiększyć pomoc humanitarną dla wschodniej Ukrainy i wesprzeć proces odbudowy regionów, objętych konfliktem.
UE zapowiada też kontynuację starań na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu na wschodniej Ukrainie. – Jeśli sytuacja na to pozwoli, to Komisja i ESDZ zostaną poproszone o przedłożenie Radzie UE propozycji zmiany, zawieszenia albo odwołania obowiązujących sankcji częściowo bądź w całości – oświadczyła Kocijanczicz.
Już w poniedziałek niemiecka kanclerz Angela Merkel zasygnalizowała, że UE nie jest skłonna złagodzić na razie sankcji wobec Moskwy. Oceniła ona w Berlinie, że nie ma żadnych gwarancji poprawy sytuacji na Ukrainie. – Dlatego obecnie nie ma możliwości zniesienia istniejących sankcji, lecz nadal istnieje konieczność kontynuowania presji w celu (wymuszenia) politycznego procesu – wyjaśniła kanclerz.
W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz 23 firmy i osoby prawne. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.