Na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Tysiące osób z całej Polski przyjechało w piątek na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu, żeby odebrać swoich bliskich i znajomych, którzy uciekają przed wojną. Ponadto wypływają już pierwsze zgłoszenia o ochronę międzynarodową.
Wokół przejścia granicznego oraz w całej miejscowości zaparkowane są tysiące samochodów z rejestracjami z całej Polski. Jak powiedziały PAP osoby, które w nich czekają, przejechali po znajomych, którzy uciekają przed wojną.
ZOBACZ: Żołnierze NATO, w tym polscy na Ukrainę? Komentarz szefa BBN
Na samym przejściu widać dużo ludzi, to przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Rozdawana jest im ciepła kawa, niektórzy wsiadają do autobusu podstawionego przez straż pożarną, który zawiezie ich do punktu recepcyjnego, który działa w pobliskiej hali sportowej.
Uchodźcy z Ukrainy ubiegają się o ochronę międzynarodową
Dodał, że na każdym przejściu pracują dodatkowi funkcjonariusze. - Chcemy, żeby te odprawy, których jest sporo, odbywały się w miarę na bieżąco – powiedział w piątek rano rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Piotr Zakielarz.Ukrainian refugees waiting to enter Poland at the Medyka-Shehyni crossing (via @outrid3rs) pic.twitter.com/rIobbtLKTK
— Exen 🇵🇱 (@Exen) February 25, 2022
Do SG zgłosiły się pierwsze osoby, które chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową.
- Zajęliśmy się nimi zgodnie z procedurami – zaznaczył.
Przedstawiciel SG podkreślił, że mimo dużego ruchu na przejściach granicznych, strażnicy wciąż kontrolują, czy nie jest nielegalnie przekraczana tzw. zielona granica. Jak dodał, wprowadzone przez rząd ułatwienia - m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 - znacznie usprawniły odprawy.
An American couple embrace after fleeing Ukraine to escape the Russian attack, and crossing the border at Medyka, Poland, February 24, 2022. @REUTERS / Bryan Woolston #UkraineCrisis #Russia #reuterspictures pic.twitter.com/96fVxfStmI
— Bryan Woolston, Photojournalist (@woolstonphoto) February 24, 2022
- Minionej doby tj. 24.02 na odcinku granicy z Ukrainą funkcjonariusze SG odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski 29 tys., a na wyjazdowym - 9,2 tys. - napisała na Twitterze Straż Graniczna.
Łącznie dziewięć punktów recepcyjnych powstało przy granicy z Ukrainą w województwach lubelskim i podkarpackim. Są to punkty w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu.
Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk w rozmowie z PAP powiedział, że do wszystkich punktów recepcyjnych, które działają w regionie, zgłosiły się osoby, które otrzymają niezbędną pomoc.
Hraniční přechod z ukrajinské strany tragicky přecpaný. Z Polska na Ukrajinu se nedá projít. Každý si drží své místo. Přechod Medyka pic.twitter.com/W2hjva0Tp4
— Ľubomír Smatana (@SmatanaLubo) February 25, 2022
- Zdecydowana większość tych osób po otrzymaniu takiej pomocy np. jak ciepły posiłek same ruszy w dalszą, zaplanowaną podróż m.in. do znajomych w Polsce. Są też osoby, które zostały przewiezione przez autobusy do miejsc tymczasowych, które zostały zorganizowane w innych województwach – zaznaczył Mielniczuk.
Specjalna infolinia uruchomiona
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek polskie MSZ.