Rzecznik prasowa Departamentu Stanu w wydanym wczoraj oświadczeniu wskazała, że "amerykańskie władze podkreśliły w ubiegłym tygodniu swoją silną opozycję wobec kierowanych przez Rosję projektów gazociągów, które zwiększają uzależnienie Europy od rosyjskich dostaw".
Heather Nauert przeciwstawiła takim rosyjskim projektom gazociągów jak Nord Stream 2 czy druga nitka gazociągu Turecki Potok, działania poczynania zmierzające do "zróżnicowania rodzajów i sposobów dostawy energii", wśród nich "podpisaną przez Polskę 20-letnią umowę o imporcie, poczynając od roku 2022, amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG)".
Odniosła się w ten sposób do podpisania w ubiegły wtorek, podczas 27. Światowej Konferencji Gazownictwa w Waszyngtonie, dwóch niezależnych umów z amerykańskimi dostawcami LNG przez polską spółkę PGNiG .
Rzecznik prasowa Departamentu Stanu w oświadczeniu, wydanym z okazji zakończenia wczoraj w Waszyngtonie Światowej Konferencji Gazownictwa (World Gas Conference - WGC), organizowanego co trzy lata zgromadzenia przedstawicieli sektora gazowniczego z całego świata, podkreśliła, że uczestnicy konferencji, zwrócili uwagę na fundamentalne znaczenie "zróżnicowania źródeł, rodzajów i sposobów dostawy energii dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw".
Zróżnicowane źródła i sposoby dostaw zapewniają, że nośniki energii są dostępne po najniższej cenie dla wszystkim zainteresowanych oraz, że żaden z dostawców nie jest w stanie użyć energii do ekonomicznej bądź politycznej presji na konsumentów – czytamy w oświadczeniu.