Przejdź do treści
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

UE otwiera się po latach sporu. Będzie współpracowała ws. obronności z krajami spoza Wspólnoty

Źródło: PAP

Przedstawiciele unijnych stolic ustalili w czwartek warunki, na jakich państwa spoza UE będą mogły zostać zaproszone do udziału w projektach w ramach stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO. To przełom po latach sporów w tej sprawie.

Inauguracja stałej współpracy strukturalnej 25 państw Unii w dziedzinie obronności odbyła się w 2017 r. Udział w PESCO wiąże się m.in. z przeznaczaniem odpowiednich środków na inwestycje w obronność, rozwijaniem wspólnych projektów na rzecz budowania zdolności obronnych czy łączeniem na potrzeby konkretnych operacji projektów już realizowanych.

Od samego początku wśród państw członkowskich nie było zgody co do tego, czy współpraca ta ma być otwarta na kraje spoza Wspólnoty. Za takim rozwiązaniem, które otworzyłoby inicjatywę np. na Wielką Brytanię lub USA, opowiadały się m.in. Niemcy oraz Polska, ale przeciwko była Francja. Krytycy otwarcia PESCO na państwa trzecie wskazywały, że do projektów, które dotyczą tak ważnych i wrażliwych dla obronności kwestii, nie można dopuszczać takich państw jak np. Chiny.

Porozumienie 

Porozumienie, które zostało przypieczętowane w czwartek w procedurze pisemnej, ma rozwiązać ten problem. Kraje UE ustaliły, że państwa trzecie, które mogą wnieść wartość dodaną do projektu PESCO, mogą zostać zaproszone do udziału, jeśli spełnią szereg warunków politycznych, merytorycznych i prawnych.

Wśród nich jest m.in. podzielanie wartości, na których opiera się UE. Nie może być też mowy o naruszaniu interesów bezpieczeństwa i obronności UE i jej państw członkowskich. Kraj dołączający musi też mieć umowę o wymianie informacji niejawnych z UE. Ten ostatni warunek wyklucza m.in. należącą do NATO Turcję.

Ustalone zasady 

Ustalone zasady przewidują, że po złożeniu przez kraj trzeci wniosku o udział w konkretnym projekcie PESCO państwa biorące w nim udział będą musiały jednogłośnie uzgodnić, czy wniosek spełnia wszystkie warunki. Następnie będą musiały powiadomić o chęci otwarcia projektu Radę UE i wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej. Do Rady będzie należała ostateczna decyzja, czy udział państwa trzeciego w projekcie spełnia niezbędne warunki.

Do tej pory UE uzgodniła trzy transze, składające się w sumie na 47 projektów PESCO, które dotyczą m.in. cyberbezpieczeństwa, zagrożeń chemicznych, biologicznych i jądrowych, rozwijania zdolności na morzu, w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej.

PESCO umożliwia państwom UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wspólne rozwijanie potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty lub zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych.

25 państw 

25 państw uczestniczących w PESCO to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

PAP

Wiadomości

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

IMGW ostrzega przed wzrostem stanów wody. Wiemy, których regionów dotyczy

Prezydent Andrzej Duda do Igi Świątek: napisała Pani historię — nie tylko polskiego sportu, ale i polskiej dumy

Tusk traci większość w sejmie

Świątek rozgromiła do zera Anisimovę w finale Wimbledonu!

Miller szokuje: niech rząd rządzi bez udziału prezydenta

Ks. Krzysztof Dukielski mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

Najnowsze

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!