Tydzień do startu pierwszej oficjalnej misji załogowej NASA i SpaceX. Agencja pokazała gotową rakietę
NASA i SpaceX 15 listopada przeprowadzą pierwszą oficjalną misję załogową od czasów zakończenia programu promów kosmicznych. Rakieta Falcon 9 i kapsuła Crew Dragon są już gotowe.
Pierwszy oficjalny lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną z terytorium USA ma odbyć się 14 listopada. Wspólna misja NASA i SpaceX jest możliwa dzięki udanemu przebiegowi Demo-2, czyli drugiego testowego lotu pojazdu, podczas którego na pokładzie znajdowali się Doug Hurley i Robert Behnken.
W Crew-1, bo taką nazwę nosi pierwszy lot, udział weźmie czwórka astronautów. NASA reprezentować będą Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker. W ramach współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) załogę uzupełni Soichi Noguchi.
Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez NASA (@nasa) Lis 7, 2020 o 8:17 PST
Start misji Crew-1 zaplanowany jest popołudnie 14 listopada względem czasu lokalnego. Polscy miłośnicy startów muszą się jednak przygotować na przedłużony sobotni wieczór. Według czasu polskiego start odbędzie się w niedzielę 15 listopada 2020 o 01:49 nad ranem.
Demo-2. Pierwszy lot od dekady
Misja Demo-2 wykonywana przez SpaceX, o czym za chwilę, jest pierwszym tego typu lotem od zakończenia programu promów kosmicznych w 2011 roku. Od ostatniej misji Space Transportation System (STS), po której zakończono użytkowanie wahadłowców, wszystkie loty załogowe odbywały się wyłącznie z terytorium Rosji (dokładniej Kazachstanu) i Chin. Również amerykańscy i europejscy astronauci dostawali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pomocą rosyjskiego systemu Sojuz.
Komercyjny wykonawca
Niezwykłe w misji jest także to, że po raz pierwszy w historii jest wykonywana przez komercyjnego operatora - firmę SpaceX. Współpraca NASA z firmą Elona Muska, nie jest niczym nowym, to SpaceX jest bowiem głównym wykonawcą lotów zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale to pierwszy raz, gdy rządowa agencja powierzy życie astronautów w komercyjne ręce.
Kapsuła Dragon 2, która została wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9, jest ulepszoną i przystosowaną do transportu załogi wersją kapsuły Dragon, która odbyła kilkadziesiąt lotów zaopatrzeniowych na ISS. Po starcie, który był 85. lotem rakiety Falcon 9, z czego ósmym w tym roku. Po raz 52 wylądowano głównym modułem rakiety na platformie morskiej o wdzięcznej nazwie „Of Course I Still Love You”.
Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez SpaceX (@spacex) Lis 9, 2020 o 2:47 PST