Nowa konstytucja Ukrainy będzie służyła ochronie wolności i niezależności – oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie, Ołeksandr Turczynow, z okazji przypadającego dziś Dnia Konstytucji.
– Właśnie teraz w mękach rodzi się ukraiński naród. Tym cenniejsze i droższe są dla nas takie wartości jak wolność, niezależność i konstytucja" – napisał Turczynow w życzeniach dla narodu zamieszczonych na stronie parlamentu".
– Nie otrzymaliśmy ich dzięki czyjejś dobrej woli czy przez nieuwagę – swoje życie oddali za nie najlepsi synowie naszej ziemi – podkreślił.
Turczynow zaznaczył jednak, że nie wystarczy wywalczyć wolność i niezależność, trzeba je jeszcze ochronić, utrzymać i „uczynić wszystko, by powrót do feudalno-oligarchicznego sytemu stał się niemożliwy”. – Właśnie po to kładziemy dziś podwaliny naszego nowego, zmienionego państwa w nowej konstytucji – podkreślił.
Zakończył życzenia słowami: – Wierzę, że razem, wspólnymi siłami, zdołamy zbudować Ukrainę jako naprawdę wolne i demokratyczne państwo prawa.
Poroszenko: Konstytucja umocni osnowę jedności społecznej
"Jednocześnie jednakowy sposób widzenia przez wszystkie siły polityczne i społeczne wspólnego celu oraz odpowiedzialny stosunek do rozwiązywania bieżących zadań państwa staną się rękojmią dalszego rozwoju i rozkwitu Ukrainy” – napisano w oświadczeniu Poroszenki z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy.
Prezydent podkreślił, że Ukraina przechodzi obecnie przez najtrudniejszą bodaj próbę podczas swej niezależności – sprawdzian jedności i integralności terytorialnej - i wezwał obywateli do zjednoczenia wysiłków na rzecz jedności w społeczeństwie oraz rozwoju kraju.
Przypomniał, że złożył w Radzie Najwyższej, czyli parlamencie, projekt zmian w konstytucji. - Po ich przyjęciu w sposób fundamentalny zmienimy zasady organizacji władzy lokalnej, która nie została zreformowana od początku lat 90. – podkreślił.
Zaznaczył, że zostaną zlikwidowane rejonowe i obwodowe administracje państwowe, a ich kompetencje i funkcje będą przekazane komitetom wykonawczym rad rejonowych i obwodowych. Nastąpi także decentralizacja budżetowa, gdyż znaczna część ściągniętych podatków pozostanie na miejscu.
– Dzięki zmianom w konstytucji po raz pierwszy więcej praw otrzyma nie prezydent czy parlament, tylko nośnik władzy – naród i organy samorządu lokalnego: rady wiejskie, miejskie, rejonowe i obwodowe – oświadczył.
Zwrócił uwagę, że decentralizacja przewidziana w zmianach w konstytucji zakłada poszerzenie kompetencji społeczności lokalnych, między innymi w zakresie pamięci historycznej, tradycji kulturalnych oraz polityki językowej.
– Jedynym językiem państwowym Ukrainy jednakże był, jest i będzie język ukraiński – podkreślił.
26 czerwca prezydent Petro Poroszenko złożył w Radzie Najwyższej projekt zmian w konstytucji, zmierzających m.in. do decentralizacji władzy. Jak podkreślił, przewiduje on utworzenie organów wykonawczych w postaci rad lokalnych przy jednoczesnej likwidacji rejonowych i obwodowych administracji państwowych. Zaznaczył, że znaczna część podatków ma pozostawać w dyspozycji samorządów.