Trump proponuje cięcia w budżecie. Chce jednak zwiększenia wydatków na obronę i ochronę granic

Plan budżetu na przyszły rok zgłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa zakłada 163 mld dol. cięć w wydatkach na politykę wewnętrzną i zwiększenie budżetu obronnego o 13 proc., do poziomu 1,01 bln dolarów. Według propozycji cięcia mają dotknąć m.in. FBI, NASA, pomocy zagranicznej i inicjatyw środowiskowych.
Będzie więcej środków na obronność
Jak wynika z ram proponowanego budżetu opublikowanego przez Biuro Zarządzania i Budżetu (OMB), Trump chce obcięcia wydatków na większość obszarów poza obroną i ochroną granic, łącznie o 163 mld dolarów, czyli aż o 23 proc. Jednocześnie według wizji prezydenta budżet obronny miałby po raz pierwszy w historii wynieść ponad 1 bilion dolarów po wzroście wydatków o 13 proc.
Budżet obronny miałby być skupiony na inwestycjach w obszarach "wzmocnienia bezpieczeństwa, ochrony i suwerenności ojczyzny" (czyli m.in. wzmocnieniu ochrony granic), powstrzymania chińskiej agresji w Indo-Pacyfiku; i ożywienia amerykańskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności".
Jak pisze Politico, "dramatyczne" i "bezprecedensowe" cięcia miałyby dotyczyć inicjatyw środowiskowych i inwestycji w odnawialne źródła energii, sieć ładowarek do samochodów elektrycznych, edukację, programy pomocy zagranicznej. Projekt kodyfikuje też część wstrzymania przez zespół DOGE wydatków dokonanych bez zgody Kongresu.
Mniej środków na FBI i NASA
O 500 mln dolarów obcięty miałby zostać budżet FBI w ramach "zakończenia wykorzystywania wymiaru sprawiedliwości jako broni", a 25-procentowe cięcia miałyby dotknąć NASA, co oznaczałoby m.in. zrezygnowanie z planu umieszczenia na orbicie Księżyca stałej stacji kosmicznej Gateway. Mimo to Biały Dom przekonuje, że nowy budżet miałby nakazać agencji skupienie się na "pokonaniu Chin w wyścigu na Księżyc i umieszczenia pierwszego człowieka na Marsie". Duże cięcia czekałyby również inwestycje w badania naukowe Narodowych Instytutów Zdrowia. Aż o ponad połowę zmniejszony zostałby też budżet Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Zgłoszony przez OMB projekt jest jedynie propozycją budżetu, jednak o końcowym jego kształcie zdecyduje Kongres, który często znacząco zmienia prezydenckie plany. Politico komentuje, że propozycja Białego Domu może napotkać znaczący opór parlamentarzystów, również tych z jego własnej partii.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X