Trująca chmura nad Polską
Chmura dwutlenku siarki znad Wysp Kanaryjskich dotarła nad Polskę. To efekt wciąż trwającej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na największej wyspie archipelagu La Palmie.
Jak poinformował IMGW, już w czwartek chmura niebezpiecznego gazu dotarła nad zachodnią Polskę, zaś dzisiaj rano osiągnęła wschodnie rubieże naszego kraju.
Erupcja wulkanu na hiszpańskiej wyspie trwa już od 19 września. Jak szacują naukowcy ze sztabu kryzysowego, codziennie do atmosfery przedostaje się 8 tys. ton dwutlenku siarki, trującego gazu, który w połączeniu z wodą zawartą w atmosferze może powodować kwaśne deszcze. O nagromadzeniu dymu zawierającego ten związek chemiczny nad południową częścią Półwyspu Iberyjskiego informują hiszpańskie i portugalskie media.
Erupcja Cumbre Vieja, która trwa nieprzerwanie od 19 września, zniszczyła ponad 650 hektarów terenu na największej wyspie archipelagu Wysp Kanaryjskich, La Palmie. Zniszczeniu uległo również prawie 1500 budynków. D ot ej pory władze ewakuowały ok. 7000 osób z rejonów zagrożonych przez wciąż wypływającą lawę.
????Według prognoz CAMS dzisiaj wieczorem (14.10.2021) nad północno-zachodnią Polskę dotrze chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 14, 2021
⏩W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano (15.10.2021) dotrze nad północno-wschodnią Polskę.#CumbreVieja pic.twitter.com/2uwCH9EFji
Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację. @IMGWmeteo @PANSA_PL @PL_GIOS pic.twitter.com/hSRmTa2rXH
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) October 15, 2021