Cumbre Vieja w fazie największej erupcji. Wyrzuca okruchy wulkaniczne na 800 metrów
Aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę, podał hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING), odnotowując, że wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na odległość do 800 m.
Jak poinformował Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista.
Według hiszpańskiego instytutu badawczego nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.
The Cumbre Vieja volcano on Spain's island of La Palma continued spewing lava Tuesday after part of its crater collapsed. pic.twitter.com/Zt8IzLPXot
— CBS News (@CBSNews) October 5, 2021
Od północy w rejonie Cumbre Vieja zarejestrowano też ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera.
W poniedziałek na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili ponad 100 wstrząsów, zaznaczając, że ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja.
Tymczasem portugalskie służby potwierdziły, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu, związaną z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy. We wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły z kolei nad Karaiby.
A drone has captured the inside of the crater of the erupting Cumbre Vieja volcano on La Palma. pic.twitter.com/lMRBZjjPko
— ????احمد السعيد (@nourefidel) September 29, 2021