Przejdź do treści
Terroryści nadal destabilizują wschodnią Ukrainę [relacja]
FLICKR/UTENRIKSDEPARTEMENTET UD/CC BY-ND 2.0

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

22.40

Putin rozmawiał z premierami W.Brytanii i Włoch o Ukrainie

W rozmowach telefonicznych z premierami W. Brytanii i Włoch, Davidem Cameronem i Matteo Renzim, prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, że konieczna jest realizacja porozumienia z Genewy, mającego na celu uregulowanie ukraińskiego kryzysu.

CZYTAJ WIĘCEJ: 

Putin w rozmowie z premierami Włoch i Wlk. Brytanii: Chcemy pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie

22.34

Ławrow: na razie bez działań odwetowych za rozszerzenie sankcji

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- Nic nie będziemy robić, żadnych głupich posunięć. Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się - powiedział na konferencji prasowej w Chile, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

20.30

Ukraiński rząd zaproponuje parlamentowi, by referendum „w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy” odbyło się 25 maja, w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu nie użył słowa „referendum”, lecz terminu „sondaż ogólnonarodowy”. Oświadczył, że będzie on dotyczył „kwestii, które najbardziej niepokoją dziś społeczeństwo: problemów jedności państwa i jego niepodzielności terytorialnej oraz decentralizacji władzy”.

19.47

- Nic nie będziemy robić, żadnych głupich posunięć. Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Chile, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

W reakcji na politykę Moskwy w kwestii Ukrainy w poniedziałek USA i UE rozszerzyły sankcje wobec Rosji.

 

18.15

Barroso: naszym celem nie jest konfrontacja z Rosją

Celem UE nie jest konfrontacja z Rosją, naszym ważnym partnerem, ale skłonienie jej do negocjacji - mówił w Waszyngtonie szef KE Jose Barroso. Zaznaczył jednak, że KE przygotowała propozycje sankcji gospodarczych, które są obecnie konsultowane z krajami UE.

Przemawiając w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że obecny kryzys ukraińsko-rosyjski jest "największym wyzwaniem dla globalnego pokoju od czasu upadku muru berlińskiego".

Nie ulega wątpliwości - podkreślił - że "celem (prezydenta Rosji) Władimira Putina jest uzyskanie pełnej kontroli na Ukrainą". - Osobiście mówił mi, że Ukraina to sztuczny kraj - zaznaczył Barroso. Dlatego w jego opinii najlepszą odpowiedzią Zachodu na działania Putina jest pokazanie mu, że "możemy mieć niepodległą suwerenną, stabilną, demokratyczną i prosperującą Ukrainą".

Sankcje Zachodu - zaznaczył szef KE - mają za zadanie pokazać władzom w Moskwie, że Rosja poniesie poważne konsekwencje, jeśli będzie kontynuować eskalację kryzysu na Ukrainie. - Ale przynajmniej dla nas w Unii Europejskiej celem nie jest konfrontacja z Rosją. Rosja jest dla Unii ważnym krajem. Próbujemy pokazać Rosjanom, że lepiej będzie dla nich, jeśli będą z nami negocjować - powiedział.

Zapewnił, że KE jest przygotowana, by "zrobić więcej", w tym wprowadzić skoordynowane z USA sankcje na sektory rosyjskiej gospodarki, ale decyzję podejmą kraje UE. Dodał, że będzie to też przedmiotem rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem USA Barackiem Obamą w piątek w Waszyngtonie.

- KE przygotowała już te sankcje i obecnie konsultuje je z krajami członkowskimi - powiedział. - Cokolwiek UE zrobi, będzie to mieć większy wpływ niż to, co mogą zrobić Stany Zjednoczone", ponieważ Unia jest dla Rosji pierwszym handlowym partnerem, a USA dopiero 28. - podkreślił.

 

18.10

Prokuratura prowadzi śledztwa ws. niesubordynacji dowódców "Alfy"

Prokuratura generalna prowadzi śledztwa w sprawie niesubordynacji dowódców pododdziałów jednostki specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) „Alfa”, którzy nie podporządkowali się rozkazom podczas operacji przeciwko prorosyjskim separatystom.

Informacje te przekazał dziennikarzom w środę szef administracji prezydenckiej w Kijowie Serhij Paszynski.

 

17.28

Putin i Renzi: wszystkie strony muszą realizować porozumienie z Genewy

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Włoch Matteo Renzi zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że wszystkie strony ukraińskiego kryzysu muszą stosować się do porozumienia z Genewy, mającego na celu uregulowanie napiętej sytuacji - podał Kreml.

 

16.30

Merkel potwierdza gotowość do nałożenia sankcji na Rosję

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła po spotkaniu w Berlinie z premierem Japonii Shinzo Abem gotowość do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie; podkreśliła znaczenie wyborów 25 maja.

Merkel wskazała na ogromne znaczenie przeprowadzenia zgodnie z planem 25 maja wyborów prezydenckich na Ukrainie. -Tylko mieszkańcy Ukrainy, nikt inny, muszą w wolnych i uczciwych wyborach zdecydować o przyszłości swego kraju - podkreśliła na konferencji prasowej.

16.05

Gazprom: na koniec kwietnia dług Ukrainy za gaz wyniesie 3,5 mld dol.

Z 2,2 do 3,5 mld dolarów wzrośnie zadłużenie Ukrainy za odebrany rosyjski gaz po uwzględnieniu dostaw za kwiecień - ogłosił rosyjski koncern energetyczny Gazprom.

"Uwzględniając dostawy zamówione przez ukraiński Naftohaz według stanu na dzień 30 kwietnia i wolumen gazu już dostarczonego w bieżącym miesiącu, całkowite zadłużenie Ukrainy za gaz z Rosji według wstępnych szacunków wyniesie 3,492 miliarda dolarów" - poinformował rzecznik rosyjskiego giganta Siergiej Kuprijanow.

16.00

Resort obrony: to nie my planujemy nocne ćwiczenia w Kijowie

Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzeczyło, jakoby na najbliższą noc planowało ćwiczenia wojskowe w Kijowie. Resort wyjaśnił, że ćwiczenia te przeprowadzi Zarząd Ochrony Państwowej, który podlega urzędowi prezydenckiemu.

O ćwiczeniach z użyciem sprzętu bojowego poinformowała wcześniej rada miejska stolicy Ukrainy. Władze kraju obawiają się wtargnięcia na swe terytorium wojsk sąsiedniej Rosji.

„Kijowianie i goście stolicy! W nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Kijowie odbędą się taktyczne ćwiczenia specjalne. W ich ramach po mieście będą poruszały się kolumny sprzętu wojskowego” – głosi komunikat kijowskiego ratusza.

Stołeczne władze wyjaśniły, że ćwiczenia obejmą przede wszystkim centrum miasta.

15.05

Władze Kijowa zapowiadają nocne ćwiczenia wojskowe

Ćwiczenia wojskowe z użyciem sprzętu bojowego odbędą się w Kijowie w nocy ze środy na czwartek – poinformowała rada miejska stolicy Ukrainy, której władze obawiają się wtargnięcia wojsk sąsiedniej Rosji.

"Kijowianie i goście stolicy! W nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Kijowie odbędą się taktyczne ćwiczenia specjalne. W ich ramach po mieście będą poruszały się kolumny sprzętu wojskowego" – głosi opublikowany komunikat kijowskiego ratusza.

Stołeczne władze wyjaśniły, że ćwiczenia obejmą przede wszystkim centrum miasta.

14:00

Rosjanie szkolą separatystów na Krymie

SBU zatrzymała jednego z rosyjskich separatystów. Mężczyzna zeznał, że w kwietniu został zwerbowany przez GRU podczas podróży na Krym.

Zatrzymany powiedział również, że na Krymie, w pobliżu Teodozji, znajduje się ośrodek piechoty morskiej, w którym szkoleni są separatyści. Za jeden dzień szkolenia płaci się im 100 hrywien.

 

Usunięto obraz.censor.net.ua

 

13:40

9 maja dojdzie do prowokacji na Ukrainie?

Jak podaje portal uainfo.org, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła, że w trzech hotelach w Kijowie zameldowało się pięciuset obywateli rosyjskich, wśród nich są Czeczeni.

Z kolei na początku kwietnia do rosyjskiej ambasady w Kijowie trafiła przesyłka z Moskwy, w której było dziesięć tysięcy wstążek w barwach narodowych Rosji, sześćset rosyjskich flag oraz dziesięć tysięcy ulotek.

SBU podejrzewa w związku z tym, że 9 maja, kiedy Rosja będzie świętowała Dzień Zwycięstwa, może dojść do prowokacji.

 

 

12:50

Terroryści grożą milicjantom: Powiesimy was

Rosyjscy separatyści zagrozili milicjantom z Kramatorska, że jeśli nie będą pracować, zostaną powieszeni na głównym placu miasta.

Część milicjantów przebywa na zwolnieniach lekarskich, które wzięli, obawiając się prawdopodobnie o swoje życie.

 

 

12:29

Achmetow popiera integralność Ukrainy

Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow powiedział, że nie ma planów sprzedaży swego biznesu na przemysłowym wschodzie kraju i wyraził niezmienne poparcie dla integralności Ukrainy. 47-letni potentat zamierza nadal inwestować na Ukrainie.

Większa część imperium biznesowego Achmetowa, które obejmuje wiele dziedzin od stali po media, jest rozlokowana w regionie Donbasu (donieckiego zagłębia węglowego), gdzie twórcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej chcą przeprowadzić 11 maja referendum w sprawie niezawisłości regionu.

Nie sprzedaję biznesu, nie zamierzam wyjeżdżać z Ukrainy. Dziś jestem w Donbasie – powiedział Achmetow. Oświadczył, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, by Donbas i Ukraina pozostały razem.

 

11:12

Turczynow: Zagrożenie terrorystyczne może się rozprzestrzenić

Zagrożenie terrorystyczne, wywołane działaniami rosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, może rozlać się na kolejne obwody tego regionu – oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Polityk, który spotkał się z gubernatorami, ostrzegł, że akcje dywersyjne oczekiwane są przede wszystkim w obwodzie charkowskim, a także w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

Pierwszym zadaniem, które przed nami stoi, jest niedopuszczenie do rozlania się zagrożenia terrorystycznego na inne obwody – powiedział.

Turczynow poinformował, że do prób destabilizacji dochodzi także w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, mikołajowskim i chersońskim.

Pełniący obowiązki szefa państwa przyznał, że władze nie są w obecnie stanie opanować sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim. – Miejscowe siły bezpieczeństwa są bezradne, a niektóre z oddziałów (milicji) albo sprzyjają albo wręcz współpracują z terrorystami – zaznaczył.

Kolejnym problemem jest to, że bardzo wielu ludzi okłamywanych przez rosyjską propagandę, popiera terrorystów. Utrudnia to efektywne prowadzenie operacji antyterrorystycznej – dodał.

Turczynow oświadczył jednocześnie, że armia ukraińska postawiona jest w stan pełnej gotowości bojowej w związku z groźbą „wywołania przez Federację Rosyjską wojny kontynentalnej przeciwko Ukrainie".

Wydany został rozkaz dotyczący powołania w każdym obwodzie batalionu obrony terytorialnej. Powinniśmy mieć możliwość szybkiego przerzucania tych oddziałów w inne regiony w razie wzrostu zagrożenia – powiedział p.o. prezydenta na naradzie z gubernatorami.

Usunięto obraz.kyivpost.com

 

10:50

Turczynow: Ukraińskie władze nie kontrolują sytuacji w Doniecku

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow stwierdził, że ​​ukraińskie władze nie kontrolują sytuacji w Doniecku.

 

10:10

Separatyści zajęli kolejny budynek

Rosyjscy separatyści uzbrojeni w broń automatyczną zajęli lokalną stację nadawczą „Lot” w Ługańsku.

Usunięto obraz.

 

9:50

Terroryści przetrzymują dziennikarzy

Jak podaje oficjalny serwis prasowy Euromajdanu, rosyjscy separatyści przetrzymują w piwnicach zajętych budynków w Słowiańsku kilkudziesięciu dziennikarzy.

Usunięto obraz.

9:31

Financial Times”: Niemcy muszą zmienić swe myślenie o Rosji

Niemcy powinny porzucić iluzje, że Rosję można zmienić przez zacieśnienie jej więzów handlowych z Zachodem. Moskwa złamała na Ukrainie powojenny porządek w Europie i władze w Berlinie nie mogą udawać, że tego nie dostrzegają – pisze „Financial Times”.

W komentarzu redakcyjnym przed wizytą kanclerz Angeli Merkel w USA londyński dziennik zaznacza, że Niemcy są niewątpliwie europejskim centrum życia gospodarczego, o czym świadczy ich zaangażowanie w walkę z kryzysem w UE. „FT” stawia jednak pytanie czy Niemcy można też uważać za europejskiego lidera w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpie

PAP, Telewizja Republika

Wiadomości

„Mistrz ucieczek” w końcu złapany – zaskoczył policjantów w... sądzie!

Tusk "przekazuje" 3,5 mld zł na CPK, ale internauci pytają: „A gdzie reszta z 9,5 miliarda?”

Sellin: To było absurdalne od wielu lat, że Wigilię iść do pracy. Ten pomysł Lewicy się udał.

Skończmy z ekologicznym szaleństwem. Polscy rolnicy protestują przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu tylnymi drzwiami

Libicki o starciu Nawrockiego z Trzaskowskim: „Bokser ma liczne przewagi”

Głogowski: władza nie jest specjalnie wobec Brukseli asertywna

Poszukiwania zaginionego mężczyzny – rodzina i policja apelują o pomoc

Farmaceuci alarmują: tysiącom polskich aptek grozi zamknięcie

Protesty, okrzyki „hańba!” towarzyszyły nadaniu tytułów doktora honoris causa UMCS Applebaum, Holland i Tokarczuk

Rychlik: wielu przedstawicieli Platformy mówiło w kampanii o niepełnosprawnych. W moim przekonaniu ich wręcz wykorzystywali

Mieszkańcy protestują przeciw gigantycznej farmie fotowoltaicznej

Donald Trump oczyszczony z zarzutów

Po decyzji o odrzuceniu sprawozdanie finansowego przez PKW - PiS składa skargę do Sądu Najwyższego

Szef "Sierpnia 80" mocno krytykuje Tuska ws. Zielonego Ładu

PKW zgłasza zastrzeżenia do sprawozdania finansowego Polski 2050

Najnowsze

„Mistrz ucieczek” w końcu złapany – zaskoczył policjantów w... sądzie!

Libicki o starciu Nawrockiego z Trzaskowskim: „Bokser ma liczne przewagi”

Głogowski: władza nie jest specjalnie wobec Brukseli asertywna

Poszukiwania zaginionego mężczyzny – rodzina i policja apelują o pomoc

Farmaceuci alarmują: tysiącom polskich aptek grozi zamknięcie

Tusk "przekazuje" 3,5 mld zł na CPK, ale internauci pytają: „A gdzie reszta z 9,5 miliarda?”

Sellin: To było absurdalne od wielu lat, że Wigilię iść do pracy. Ten pomysł Lewicy się udał.

Skończmy z ekologicznym szaleństwem. Polscy rolnicy protestują przeciwko wprowadzaniu Zielonego Ładu tylnymi drzwiami