Przejdź do treści
Terroryści nadal destabilizują wschodnią Ukrainę [relacja]
FLICKR/UTENRIKSDEPARTEMENTET UD/CC BY-ND 2.0

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

22.40

Putin rozmawiał z premierami W.Brytanii i Włoch o Ukrainie

W rozmowach telefonicznych z premierami W. Brytanii i Włoch, Davidem Cameronem i Matteo Renzim, prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, że konieczna jest realizacja porozumienia z Genewy, mającego na celu uregulowanie ukraińskiego kryzysu.

CZYTAJ WIĘCEJ: 

Putin w rozmowie z premierami Włoch i Wlk. Brytanii: Chcemy pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie

22.34

Ławrow: na razie bez działań odwetowych za rozszerzenie sankcji

Rosja na razie nie będzie podejmować działań odwetowych w odpowiedzi na najnowsze sankcje Zachodu, lecz może zmienić zdanie w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja - ogłosił w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

- Nic nie będziemy robić, żadnych głupich posunięć. Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się - powiedział na konferencji prasowej w Chile, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

20.30

Ukraiński rząd zaproponuje parlamentowi, by referendum „w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy” odbyło się 25 maja, w dniu przedterminowych wyborów prezydenckich – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu nie użył słowa „referendum”, lecz terminu „sondaż ogólnonarodowy”. Oświadczył, że będzie on dotyczył „kwestii, które najbardziej niepokoją dziś społeczeństwo: problemów jedności państwa i jego niepodzielności terytorialnej oraz decentralizacji władzy”.

19.47

- Nic nie będziemy robić, żadnych głupich posunięć. Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Chile, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

W reakcji na politykę Moskwy w kwestii Ukrainy w poniedziałek USA i UE rozszerzyły sankcje wobec Rosji.

 

18.15

Barroso: naszym celem nie jest konfrontacja z Rosją

Celem UE nie jest konfrontacja z Rosją, naszym ważnym partnerem, ale skłonienie jej do negocjacji - mówił w Waszyngtonie szef KE Jose Barroso. Zaznaczył jednak, że KE przygotowała propozycje sankcji gospodarczych, które są obecnie konsultowane z krajami UE.

Przemawiając w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej, przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że obecny kryzys ukraińsko-rosyjski jest "największym wyzwaniem dla globalnego pokoju od czasu upadku muru berlińskiego".

Nie ulega wątpliwości - podkreślił - że "celem (prezydenta Rosji) Władimira Putina jest uzyskanie pełnej kontroli na Ukrainą". - Osobiście mówił mi, że Ukraina to sztuczny kraj - zaznaczył Barroso. Dlatego w jego opinii najlepszą odpowiedzią Zachodu na działania Putina jest pokazanie mu, że "możemy mieć niepodległą suwerenną, stabilną, demokratyczną i prosperującą Ukrainą".

Sankcje Zachodu - zaznaczył szef KE - mają za zadanie pokazać władzom w Moskwie, że Rosja poniesie poważne konsekwencje, jeśli będzie kontynuować eskalację kryzysu na Ukrainie. - Ale przynajmniej dla nas w Unii Europejskiej celem nie jest konfrontacja z Rosją. Rosja jest dla Unii ważnym krajem. Próbujemy pokazać Rosjanom, że lepiej będzie dla nich, jeśli będą z nami negocjować - powiedział.

Zapewnił, że KE jest przygotowana, by "zrobić więcej", w tym wprowadzić skoordynowane z USA sankcje na sektory rosyjskiej gospodarki, ale decyzję podejmą kraje UE. Dodał, że będzie to też przedmiotem rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem USA Barackiem Obamą w piątek w Waszyngtonie.

- KE przygotowała już te sankcje i obecnie konsultuje je z krajami członkowskimi - powiedział. - Cokolwiek UE zrobi, będzie to mieć większy wpływ niż to, co mogą zrobić Stany Zjednoczone", ponieważ Unia jest dla Rosji pierwszym handlowym partnerem, a USA dopiero 28. - podkreślił.

 

18.10

Prokuratura prowadzi śledztwa ws. niesubordynacji dowódców "Alfy"

Prokuratura generalna prowadzi śledztwa w sprawie niesubordynacji dowódców pododdziałów jednostki specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) „Alfa”, którzy nie podporządkowali się rozkazom podczas operacji przeciwko prorosyjskim separatystom.

Informacje te przekazał dziennikarzom w środę szef administracji prezydenckiej w Kijowie Serhij Paszynski.

 

17.28

Putin i Renzi: wszystkie strony muszą realizować porozumienie z Genewy

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Włoch Matteo Renzi zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że wszystkie strony ukraińskiego kryzysu muszą stosować się do porozumienia z Genewy, mającego na celu uregulowanie napiętej sytuacji - podał Kreml.

 

16.30

Merkel potwierdza gotowość do nałożenia sankcji na Rosję

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła po spotkaniu w Berlinie z premierem Japonii Shinzo Abem gotowość do zastosowania sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku dalszej eskalacji kryzysu na Ukrainie; podkreśliła znaczenie wyborów 25 maja.

Merkel wskazała na ogromne znaczenie przeprowadzenia zgodnie z planem 25 maja wyborów prezydenckich na Ukrainie. -Tylko mieszkańcy Ukrainy, nikt inny, muszą w wolnych i uczciwych wyborach zdecydować o przyszłości swego kraju - podkreśliła na konferencji prasowej.

16.05

Gazprom: na koniec kwietnia dług Ukrainy za gaz wyniesie 3,5 mld dol.

Z 2,2 do 3,5 mld dolarów wzrośnie zadłużenie Ukrainy za odebrany rosyjski gaz po uwzględnieniu dostaw za kwiecień - ogłosił rosyjski koncern energetyczny Gazprom.

"Uwzględniając dostawy zamówione przez ukraiński Naftohaz według stanu na dzień 30 kwietnia i wolumen gazu już dostarczonego w bieżącym miesiącu, całkowite zadłużenie Ukrainy za gaz z Rosji według wstępnych szacunków wyniesie 3,492 miliarda dolarów" - poinformował rzecznik rosyjskiego giganta Siergiej Kuprijanow.

16.00

Resort obrony: to nie my planujemy nocne ćwiczenia w Kijowie

Ministerstwo obrony Ukrainy zaprzeczyło, jakoby na najbliższą noc planowało ćwiczenia wojskowe w Kijowie. Resort wyjaśnił, że ćwiczenia te przeprowadzi Zarząd Ochrony Państwowej, który podlega urzędowi prezydenckiemu.

O ćwiczeniach z użyciem sprzętu bojowego poinformowała wcześniej rada miejska stolicy Ukrainy. Władze kraju obawiają się wtargnięcia na swe terytorium wojsk sąsiedniej Rosji.

„Kijowianie i goście stolicy! W nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Kijowie odbędą się taktyczne ćwiczenia specjalne. W ich ramach po mieście będą poruszały się kolumny sprzętu wojskowego” – głosi komunikat kijowskiego ratusza.

Stołeczne władze wyjaśniły, że ćwiczenia obejmą przede wszystkim centrum miasta.

15.05

Władze Kijowa zapowiadają nocne ćwiczenia wojskowe

Ćwiczenia wojskowe z użyciem sprzętu bojowego odbędą się w Kijowie w nocy ze środy na czwartek – poinformowała rada miejska stolicy Ukrainy, której władze obawiają się wtargnięcia wojsk sąsiedniej Rosji.

"Kijowianie i goście stolicy! W nocy z 30 kwietnia na 1 maja w Kijowie odbędą się taktyczne ćwiczenia specjalne. W ich ramach po mieście będą poruszały się kolumny sprzętu wojskowego" – głosi opublikowany komunikat kijowskiego ratusza.

Stołeczne władze wyjaśniły, że ćwiczenia obejmą przede wszystkim centrum miasta.

14:00

Rosjanie szkolą separatystów na Krymie

SBU zatrzymała jednego z rosyjskich separatystów. Mężczyzna zeznał, że w kwietniu został zwerbowany przez GRU podczas podróży na Krym.

Zatrzymany powiedział również, że na Krymie, w pobliżu Teodozji, znajduje się ośrodek piechoty morskiej, w którym szkoleni są separatyści. Za jeden dzień szkolenia płaci się im 100 hrywien.

 

Usunięto obraz.censor.net.ua

 

13:40

9 maja dojdzie do prowokacji na Ukrainie?

Jak podaje portal uainfo.org, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła, że w trzech hotelach w Kijowie zameldowało się pięciuset obywateli rosyjskich, wśród nich są Czeczeni.

Z kolei na początku kwietnia do rosyjskiej ambasady w Kijowie trafiła przesyłka z Moskwy, w której było dziesięć tysięcy wstążek w barwach narodowych Rosji, sześćset rosyjskich flag oraz dziesięć tysięcy ulotek.

SBU podejrzewa w związku z tym, że 9 maja, kiedy Rosja będzie świętowała Dzień Zwycięstwa, może dojść do prowokacji.

 

 

12:50

Terroryści grożą milicjantom: Powiesimy was

Rosyjscy separatyści zagrozili milicjantom z Kramatorska, że jeśli nie będą pracować, zostaną powieszeni na głównym placu miasta.

Część milicjantów przebywa na zwolnieniach lekarskich, które wzięli, obawiając się prawdopodobnie o swoje życie.

 

 

12:29

Achmetow popiera integralność Ukrainy

Najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow powiedział, że nie ma planów sprzedaży swego biznesu na przemysłowym wschodzie kraju i wyraził niezmienne poparcie dla integralności Ukrainy. 47-letni potentat zamierza nadal inwestować na Ukrainie.

Większa część imperium biznesowego Achmetowa, które obejmuje wiele dziedzin od stali po media, jest rozlokowana w regionie Donbasu (donieckiego zagłębia węglowego), gdzie twórcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej chcą przeprowadzić 11 maja referendum w sprawie niezawisłości regionu.

Nie sprzedaję biznesu, nie zamierzam wyjeżdżać z Ukrainy. Dziś jestem w Donbasie – powiedział Achmetow. Oświadczył, że będzie robił wszystko, co w jego mocy, by Donbas i Ukraina pozostały razem.

 

11:12

Turczynow: Zagrożenie terrorystyczne może się rozprzestrzenić

Zagrożenie terrorystyczne, wywołane działaniami rosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, może rozlać się na kolejne obwody tego regionu – oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Polityk, który spotkał się z gubernatorami, ostrzegł, że akcje dywersyjne oczekiwane są przede wszystkim w obwodzie charkowskim, a także w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

Pierwszym zadaniem, które przed nami stoi, jest niedopuszczenie do rozlania się zagrożenia terrorystycznego na inne obwody – powiedział.

Turczynow poinformował, że do prób destabilizacji dochodzi także w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoskim, mikołajowskim i chersońskim.

Pełniący obowiązki szefa państwa przyznał, że władze nie są w obecnie stanie opanować sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim. – Miejscowe siły bezpieczeństwa są bezradne, a niektóre z oddziałów (milicji) albo sprzyjają albo wręcz współpracują z terrorystami – zaznaczył.

Kolejnym problemem jest to, że bardzo wielu ludzi okłamywanych przez rosyjską propagandę, popiera terrorystów. Utrudnia to efektywne prowadzenie operacji antyterrorystycznej – dodał.

Turczynow oświadczył jednocześnie, że armia ukraińska postawiona jest w stan pełnej gotowości bojowej w związku z groźbą „wywołania przez Federację Rosyjską wojny kontynentalnej przeciwko Ukrainie".

Wydany został rozkaz dotyczący powołania w każdym obwodzie batalionu obrony terytorialnej. Powinniśmy mieć możliwość szybkiego przerzucania tych oddziałów w inne regiony w razie wzrostu zagrożenia – powiedział p.o. prezydenta na naradzie z gubernatorami.

Usunięto obraz.kyivpost.com

 

10:50

Turczynow: Ukraińskie władze nie kontrolują sytuacji w Doniecku

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow stwierdził, że ​​ukraińskie władze nie kontrolują sytuacji w Doniecku.

 

10:10

Separatyści zajęli kolejny budynek

Rosyjscy separatyści uzbrojeni w broń automatyczną zajęli lokalną stację nadawczą „Lot” w Ługańsku.

Usunięto obraz.

 

9:50

Terroryści przetrzymują dziennikarzy

Jak podaje oficjalny serwis prasowy Euromajdanu, rosyjscy separatyści przetrzymują w piwnicach zajętych budynków w Słowiańsku kilkudziesięciu dziennikarzy.

Usunięto obraz.

9:31

Financial Times”: Niemcy muszą zmienić swe myślenie o Rosji

Niemcy powinny porzucić iluzje, że Rosję można zmienić przez zacieśnienie jej więzów handlowych z Zachodem. Moskwa złamała na Ukrainie powojenny porządek w Europie i władze w Berlinie nie mogą udawać, że tego nie dostrzegają – pisze „Financial Times”.

W komentarzu redakcyjnym przed wizytą kanclerz Angeli Merkel w USA londyński dziennik zaznacza, że Niemcy są niewątpliwie europejskim centrum życia gospodarczego, o czym świadczy ich zaangażowanie w walkę z kryzysem w UE. „FT” stawia jednak pytanie czy Niemcy można też uważać za europejskiego lidera w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpie

PAP, Telewizja Republika

Wiadomości

Łabno: rząd i Sejm są zobowiązane działać w granicach prawa

Puchar Europy: Koszykarki Zagłębia prowadzą w grupie

Lewica zlikwiduje tradycyjną rodzinę?

Do zwycięstwa nie wystarczyło 17 punktów Sochana

Żaryn: na komisji Stróżyka nie było żadnych konkretów

Koalicja 13 grudnia sobie nie żałuje. Większa kasa, nowe przywileje

Zakatował matkę na śmierć, usłyszał wyrok

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem, który może osiągnąć prędkość do 100 km/h

Tarczyński: wygrana Trumpa jest w naszym, polskim interesie

Obajtek do obecnego zarządu ORLENU: "Robicie zadymę, żeby zakryć totalny paraliż inwestycyjny w spółce"

On naprawdę to powiedział. Hołownia często nie wie, co dzieje się w jego gabinecie!

Puchar Europy: Trefl do tej pory bez zwycięstwa

Rząd Tuska przesiąknięty ruską agenturą

Regulamin rozdania książki "Przygody Przedsiębiorczego Dżeka"

Prof. Raczkowski: jeżeli wydamy do 25 proc. z KPO to będzie to optymistyczny wynik. Internauci bezlitośni dla rządu

Najnowsze

Łabno: rząd i Sejm są zobowiązane działać w granicach prawa

Żaryn: na komisji Stróżyka nie było żadnych konkretów

Koalicja 13 grudnia sobie nie żałuje. Większa kasa, nowe przywileje

Zakatował matkę na śmierć, usłyszał wyrok

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem, który może osiągnąć prędkość do 100 km/h

Puchar Europy: Koszykarki Zagłębia prowadzą w grupie

Lewica zlikwiduje tradycyjną rodzinę?

Do zwycięstwa nie wystarczyło 17 punktów Sochana