Jak oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson, to wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO.
"Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO" - podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).
"To jest krok w dobrym kierunku" - skomentował minister obrony Szwecji Pal Jonson. Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest "decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie".
Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, ale nie jest jasne, kiedy dojdzie do głosowania.
Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do NATO wraz z Finlandią 18 maja 2022 r. Oba kraje zostały zaproszone do Sojuszu na początku lipca, po szczycie w Madrycie. Finlandia stała się 31. członkiem NATO 4 kwietnia 2023 r. Do rozszerzenia NATO o nowych członków konieczne jest ratyfikowanie protokołów akcesyjnych przez wszystkich Sojuszników. Do przystąpienia Szwecji brakuje tylko zgody Turcji i Węgier.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek wieczorem, po rozmowach z Erdoganem i premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, że turecki przywódca zgodził się przekazać protokół akcesyjny Szwecji pod głosowanie parlamentu Turcji i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany. "To historyczny krok" - podkreślił Stoltenberg.
Władze Węgier już wcześniej dawały do zrozumienia, że dokończą procedurę rozszerzenia Sojuszu o Szwecję, gdy swój sprzeciw wycofa Ankara. Data wejścia Szwecji do NATO zależy teraz od tego, jak szybko turecki parlament ratyfikuje akcesję, a także kiedy odbędzie się odkładane głosowanie w tej sprawie w parlamencie Węgier.
#Erdogan #NATO #Szwecja #włączprawdę #TVRepublika https://t.co/lAdJ9Q6bK8
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) October 23, 2023