Przejdź do treści
Szwecja i Finlandia w NATO? Jednogłośna decyzja polskiego Senatu
canva.com

Senat jednogłośnie przyjął ustawy ws. ratyfikacji akcesji do NATO Szwecji i Finlandii. W głosowaniu nad ustawą o ratyfikacji akcesji Finlandii udział wzięło 98 senatorów, a w dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji - 96 senatorów.

Po głosowaniach marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył uchwały Senatu w sprawie ustaw ratyfikacyjnych obecnym na posiedzeniu ambasadorom Finlandii i Szwecji.

– Dziś rzeczywiście jest historyczny moment. Oto polski parlament kończy prace legislacyjne nad zatwierdzeniem ustaw o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego – skomentował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Jak zauważył, oba te kraje - wcześniej neutralne - pod wpływem wydarzeń za naszą wschodnią granicą zdecydowały się najpierw na współpracę z NATO, a następnie - na złożenie wniosków o członkostwo w Sojuszu.

Wawrzyk wskazywał, że to bardzo ważny, przełomowy moment, zmieniający geopolitykę regionu Morza Bałtyckiego, a w efekcie - zmieniający geopolityczne położenie Polski. – Za ten aspekt ostatni szczególnie na ręce panów ambasadorów składam podziękowania. Za dobre dla Polski, dobre dla Europy, ale dobre przede wszystkim dla bezpieczeństwa światowego decyzje - powiedział.

Senator Bogdan Klich, sprawozdawca senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, przekazał, że komisja jednomyślnie i jednogłośnie zarekomendowała przyjęcie obu ustaw. Jak wskazywał, jest kilka powodów, dla których Szwecja i Finlandia jak najszybciej powinny znaleźć się w NATO. To - jak mówił - m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego. Klich zauważył, że wyrażenie poparcia dla akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu do także wyraz naszej solidarności z tymi państwami. – Jesteśmy solidarni ze Szwedami i Finami tak samo, jak inni byli i są solidarni z naszym krajem w przypadku ewentualnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa - podkreślił. 

Ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren w swoim wystąpieniu wyraził - w imieniu swego kraju - wdzięczność wszystkim senatorom, którzy poparli w głosowaniu akcesję Szwecji do NATO. Dyplomata podkreślał, że Szwecja od dawna jest i nadal pozostanie bliskim partnerem Polski, także jako członek Sojuszu. – Zwyciężymy, odniesiemy sukces, zadbamy o to, by prawo międzynarodowe i ludzka godność zwyciężyły. Razem nie możemy przegrać - podkreślił Gullgren.

Również ambasador Finlandii w Polsce, Juha Ottman, dziękował naszemu krajowi za wsparcie procesu akcesyjnego jego kraju do NATO. Podkreślał, że jesteśmy w historycznym momencie, ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła sytuację na arenie międzynarodowej, również sytuację Finlandii. Zaznaczył, że jego kraj czeka na wzmocnienie współpracy w ramach NATO w sektorze obronnym i wojskowym. Podkreślał też, że Szwecja i Finlandia będą zapewniać bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

7 lipca Sejm przyjął dwie ustawy: o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji i - analogicznie - Finlandii. Wyrażają one zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji i Finlandii, podpisanego w Brukseli dnia 5 lipca 2022 r.

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?