Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Źródło: lek stworzony przez AI - pixabay.com

David Baker, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii 2024, twierdzi, że ludzkość przechodzi transformację porównywalną z opanowaniem obróbki metali w epoce kamiennej.

Mówi o „rewolucji w projektowaniu białek”, którą porównuje do Rewolucji Przemysłowej. Jego laboratorium na Uniwersytecie Waszyngtońskim ogłosiło, że programy sztucznej inteligencji, za które Baker otrzymał Nagrodę Nobla, po raz pierwszy stworzyły lek na chorobę zaniedbaną przez duże firmy farmaceutyczne.

Na czele tego osiągnięcia naukowego stoi meksykańska biochemik Susana Vázquez, która dołączyła do Narodowego Centrum Badań nad Rakiem w Madrycie. Laboratorium Bakera projektuje białka, które nie występują w naturze. W przeszłości, opracowali m.in. "pierwszy lek białkowy zaprojektowany komputerowo": szczepionkę przeciwko COVID-19, SKYCovione, używaną już w Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, a także obiecujące molekuły przeciwko grypie i rakowi mózgu.

Susana Vázquez, w ostatnim roku doktoratu, zaproponowała zbadanie jednej z 23 zaniedbanych chorób tropikalnych, wg Światowej Organizacji Zdrowia: zatrucia po ukąszeniu węża, które powoduje ponad 100 000 zgonów rocznie i trzykrotnie więcej amputacji. Ona i jej współpracownicy użyli programów sztucznej inteligencji, RFdiffusion i ProteinMPNN, do zaprojektowania nieistniejących wcześniej białek zdolnych do neutralizacji śmiertelnych toksyn z jadu kobry, przynajmniej w symulacjach komputerowych.

Vázquez otrzymała e-mail z pierwszymi wynikami badań na zwierzętach podczas joggingu w Seattle. 

"Serce mi stanęło, musiałam się zatrzymać, żeby przeczytać tego maila. To było niesamowite, bo niektóre myszy przeżyły podanie 100% dawek śmiertelnych jadu" – wspomina. Jej badania opublikowano w czasopiśmie „Nature”.

Autorzy uważają, że ten sukces, poza samym leczeniem ukąszeń węży, sugeruje, że sztuczna inteligencja "może pomóc w demokratyzacji odkrywania leków", zwłaszcza w przypadku zaniedbanych, a niszczących chorób, dzięki "znacznym" oszczędnościom pieniędzy i zasobów.

Każdego roku, ponad dwa miliony ludzi doznaje ukąszeń węży, głównie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Toksyny mogą prowadzić do paraliżu i krwotoków. Obecne leczenie, jest prymitywne - polega na wstrzykiwaniu jadu węża koniom, pobieraniu ich krwi i pozyskiwaniu wytworzonych specyficznych przeciwciał. 

"Niestety, jest bardzo mało funduszy, zarówno ze strony instytucji akademickich, jak i dużych firm farmaceutycznych, na poprawę obecnych metod leczenia ukąszeń węży” – ubolewa Vázquez.

David Baker zdobył połowę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w zeszłym roku. Drugą część podzielili między siebie Demis Hassabis i John Jumper z Google DeepMind, którzy przyczynili się do rozwoju AlphaFold, systemu przewidującego strukturę białek z bezprecedensową dokładnością.

Baker podkreśla różnice między swoim otwartym laboratorium, a zamkniętym systemem Deepmind. Jego zdaniem, otwarty system przynosi więcej pomysłów i korzyści dla postępu nauki. Google DeepMind otworzyło część swoich systemów po tym, jak Baker udostępnił swój system bezpłatnie.

Baker jest optymistą co do przyszłości protein zaprojektowanych komputerowo. Uważa, że mogą pomóc w leczeniu wielu problematycznych chorób, gdyż „design pozwala na włączenie wszystkich potrzebnych właściwości w lek”, co jest trudne do osiągnięcia innymi metodami.

Belgijska biotechnolożka Els Torreele, współtwórczyni Drugs for Neglected Diseases Initiative (DNDi), która szuka nowych leków na choroby dotykające ponad miliard ludzi, jest sceptyczna wobec obietnicy "demokratyzacji" jaką niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Uważa, że ​​demokratyzacja odkrywania leków, powinna oznaczać udostępnienie dużych danych i potężnych narzędzi obliczeniowych na szeroką skalę. Organizacja DNDi udowodniła, że opracowanie leku nie musi kosztować 2,5 miliarda euro, inwestując 55 milionów euro w rozwój fexinidazolu, pierwszego doustnego leku na śpiączkę afrykańską.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Najnowsze

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku