7 lat więzienia za błędne określenie płci w Szkocji
Szkocja wprowadziła nowe prawo. Zgodnie z nim osoba rozumna, gdy poczuje się ofiarą mowy nienawiści będzie mogła zgłosić to policji. Za złamanie prawa, czyli obrazę osoby rozumnej, która obrażoną się poczuje, grozić będzie surowy wyrok - do 7 lat więzienia.
Ustawa o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznym z 2021 r. wprowadza nową kategorię przestępstwa: „podżegania do nienawiści”. Będzie dotyczyła nienawiści związanej z wiekiem, niepełnosprawnością, religią, orientacją seksualną, tożsamością transpłciową lub interseksualnością. Maksymalna kara to siedem lat więzienia. Złamaniem prawa będzie przekazanie treści lub zachowanie się w sposób, „który rozsądna osoba uznałaby za groźny lub obraźliwy”, z zamiarem wzniecenia nienawiści na podstawie chronionych cech (wymienionych powyżej).
Na nowym przepisie prawnym suchej nitki nie zostawili: autorka Harry'ego Pottera J.K. Rowling i Elon Musk, właściciel platformy społecznościowej X. Oboje twierdzą, że przepisy te mogą zaszkodzić wolności słowa.
Funkcjonariusze policji spodzieają się powodzi skarg na posty online. Ilość zgłoszeń łamania prawa w mediach społecznościowych może być przeciążeniem dla systemu zwłaszcza, że szkocka policja nie otrzymała żadnych dodatkowych zasobów do radzenia sobie ze sprawami związanymi z tym aktem prawnym. Policja będzie musiała reagować na każde zgłoszenie, bo to - zgodnie z nowymi przepisami - w jej kompetencjach będzie rozstrzyganie, czy np. błędne określenie płci będzie przestępstwem.
"Kto będzie decydował o tym kogo postawić przed sądem? - pyta Ezra Levant twórca Rebel News - Martwi mnie takie prawo, które daje politykom możliwość kryminalizowania oponentów politycznych".
Levant podał przykład Brazylii, gdzie sędzia nakazał zablokowanie Twittera w Brazylii.
"Ten sędzia nakazał zablokować konta popierających poprzedniego prezydenta, ale nie powiedział dlaczego?"
J.K. Rowling w swoim poście na platformie X stawia, przy okazji nowego szkockiego prawa, zaskakującą diagnozę:
"Oszuści nigdy nie byli tak widoczni! Tacy oszuści jak Petrillo (Valentina Petrillo - włoski sportowiec, ojciec dwójki dzieci, który przeszedł operację zmiany płci w wieku 46 lat i rozpoczął rywalizację wśród kobiet - przyp. red.) dowodzą, że era zawstydzania oszustów dobiegła końca. Co za wzór do naśladowania! Powiedziałbym: oddajmy Lance'owi Armstrongowi jego medale i idźmy dalej! - ironizuje Rowling.
Źródło: Republika/X/BBC