Przejdź do treści
Szef MSZ Ukrainy: Napastnicy ze Sławańska to terroryści. I tak ich potraktujemy
Twitter@ChristopherJM

W Kramatorsku na wschodniej Ukrainie trwa strzelanina między milicją a uzbrojonymi ludźmi, którzy próbują zająć posterunek milicji - poinformował wieczorem minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

19.50

Szef MSW: strzelanina przy ataku na posterunek milicji

W Kramatorsku na wschodniej Ukrainie trwa strzelanina między milicją a uzbrojonymi ludźmi, którzy próbują zająć posterunek milicji - poinformował wieczorem minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

"Kramatorsk. Trwa napaść. Nieznani ludzie ostrzelali rejonowy (powiatowy) komisariat milicji. Milicja odpowiada (strzałami). Trwa strzelanina" - napisał Awakow na swoim Facebooku.

 

19.44

Sikorski: będzie wspólna odpowiedź UE na list Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział w sobotę, że będzie wspólna odpowiedź Unii Europejskiej na list prezydenta Rosji Władimira Putina, skierowany do 18 przywódców krajów europejskich w sprawie gospodarki Ukrainy.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował, aby Unia Europejska udzieliła spójnej, wspólnej odpowiedzi na list prezydenta Putina, skierowany do szeregu przywódców, w tym do naszego prezydenta. Uważam, że to dobry pomysł. Poprosił też nas, ministrów spraw zagranicznych, abyśmy w poniedziałek przygotowali zręby tej odpowiedzi i dokładnie taka jest nasza intencja - podkreślił Sikorski.

 19.41

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w związku z próbami zajmowania budynków rządowych na wschodzie kraju przez prorosyjskich separatystów.

Rzecznik Turczynowa poinformował, że posiedzenie Rady poświęcone sytuacji na wschodzie Ukrainy rozpocznie się o godz. 21 czasu miejscowego (20 czasu polskiego).

 19.30

MSZ Rosji: spotkanie w Genewie w sprawie Ukrainy nie jest przesądzone

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zaprzeczyło, jakoby zapadła już decyzja o przeprowadzeniu 17 kwietnia w Genewie spotkania szefów dyplomacji Ukrainy, Unii Europejskiej, USA i Rosji w sprawie kryzysu ukraińskiego.

MSZ FR wyraziło zdziwienie z powodu podawanych przez służby dyplomatyczne UE i Stanów Zjednoczonych informacji, iż spotkanie to jest przesądzone. "Aby uniknąć nieporozumień, chcielibyśmy potwierdzić, że przygotowania do spotkania trwają, jednak nie ma zgody ani co do porządku dziennego, ani formatu" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Jako "nie do przyjęcia" MSZ Rosji określiło wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA Jen Psaki, iż podczas spotkania w Genewie przedstawiciele obecnego rządu Ukrainy będą występować w imieniu wszystkich regionów, w tym Krymu.

MSZ FR oznajmiło, że obecnie najważniejsze jest przekonanie władz w Kijowie do włączenia wszystkich głównych sił politycznych Ukrainy i wszystkich jej regionów do poszukiwania dróg wyjścia z ciężkiego kryzysu, w jakim się pogrążył ten kraj.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Moskwa czeka do 14 kwietnia na obiecaną przez Waszyngton reakcję na przekazane przez stronę rosyjską propozycje dotyczące agendy spotkania w Genewie.

 18.49

MSW Ukrainy: nie było zajmowania komisariatów na wschodzie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zaprzeczyło, jakoby separatyści prorosyjscy zajęli szereg komisariatów milicji na wschodzie kraju. Resort przyznał, że były próby okupowania tych budynków, jednak zostały one odparte.

 18.29

Schetyna: Parlamenty Polski, Niemiec i Francji będą wspierać reformy na Ukrainie

Parlamenty Polski, Niemiec i Francji będą wspierać Ukrainę w reformach i przemianach demokratycznych – oświadczył w Kijowie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Nasze wsparcie będzie trwałe i stabilne. Wspólnie będziemy prowadzili działania w Paryżu, Berlinie, Warszawie i Brukseli, by otwierać przed Ukrainą europejską drogę – powiedział Schetyna na konferencji prasowej podsumowującej jego dwudniową wizytę w tym kraju.

Polski polityk uczestniczył w niej wraz ze swymi odpowiednikami w parlamentach państw Trójkąta Weimarskiego: Elisabeth Guigou z Francji i Norbertem Roettgenem z Niemiec.

Deputowani podkreślili, że swoją wizytą chcieli także przekazać poparcie dla narodu ukraińskiego w związku z konfliktem z Rosją.

- Rosyjska polityka agresji wobec Ukrainy to działanie, które ma jej uniemożliwić przekształcenie się w państwo sukcesu – oświadczył Roettgen.

Elisabeth Guigou ostrzegła, że jeśli Rosja nie zaprzestanie atakowania Ukrainy, Unia Europejska nie zawaha się przed wprowadzeniem kolejnych sankcji. - Widzimy już, że z Rosji ucieka kapitał, ale nie zmierzamy się zatrzymywać. Jesteśmy gotowi do dalszej walki – powiedziała.

Przedstawiciele parlamentów Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali wspieranie przemian na Ukrainie, jednak zaznaczyli, że reformy muszą akceptować sami Ukraińcy.

- Wierzymy, że w relacjach między Ukrainą a UE oraz Ukrainą i Polską otwiera się nowy rozdział. Ukraina powinna jednak walczyć z korupcją i rozwiązać ten problem w najkrótszym czasie – mówił Schetyna.

 18.09

Usunięto obraz.

 17.46

Holandia zawiesiła rozmowy w sprawie współpracy wojskowej z Rosją

Z uwagi na sytuację na Ukrainie rząd holenderski zawiesił aż do odwołania rozmowy z Rosją w sprawie współpracy w sferze obrony - zakomunikował rząd holenderski.

Kontakty w tej kwestii zostały zamrożone aż do czasu, gdy kwestia ukraińska znajdzie zadowalające rozwiązanie - oświadczyła w specjalnym komunikacie holenderska minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert.

Holandia uczyni wyjątek w sprawie kontaktów, uczestnicząc we wspólnych obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej i zwycięstwa nad nazizmem.

Rozmowy z przedstawicielami armii rosyjskiej w sprawie bliższej współpracy zostały zawieszone, a rosyjscy wojskowi nie mogą już obecnie uczestniczyć w kursach specjalizacyjnych organizowanych przez holenderskie Ministerstwo Obrony - wyjaśniła holenderska telewizja NOS.

Rząd holenderski podjął swe decyzje po tym, gdy NATO zawiesiło na początku miesiąca wszelką praktyczną współpracę z Rosją, zarówno o charakterze wojskowym, jak i cywilnym w odpowiedzi na "bezprawną rosyjską interwencję" na Ukrainie, która stanowiła pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju.

Ponadto w tym tygodniu Holendrzy odwołali już zaplanowany na maj wyjazd misji gospodarczej do Rosji.

 17.27

Marine Le Pen poparła ideę federalizacji Ukrainy

Przebywająca z oficjalną wizytą w Moskwie przywódczyni francuskiej ultraprawicy Marine Le Pen poparła ideę federalizacji Ukrainy, którą usiłuje forsować Rosja.

- Oczekuję - oświadczyła przewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego - że najrozsądniejsze i najbardziej umiarkowane siły europejskiej dyplomacji zdołają zgromadzić wszystkich przy wspólnym stole w celu znalezienia elementów, który złożyłyby się na pokojową przyszłość Ukrainy z poszanowaniem dążeń i wrażliwości wszystkich części narodu ukraińskiego - powiedziała na konferencji prasowej w Moskwie.

Zdaniem Marine Le Pen "najbardziej logiczną i zasługującą na poparcie propozycją byłoby zorganizowanie na Ukrainie federacji".

- W ramach federalizmu regiony zyskają szansę szerszej autonomii i będą mogły w sposób niezależny decydować o swym losie - cytuje rosyjska agencja Interfax słowa pani Le Pen wypowiedziane na konferencji prasowej.

Podobnie jak inni eurosceptycy przywódczyni Frontu Narodowego uważa za błąd proponowanie przez Brukselę, wbrew woli Moskwy, nawiązania bliższych więzów z Ukrainą.

- Jestem zaskoczona, że w Unii Europejskiej zadeklarowano wobec Rosji zimną wojnę - powiedziała Marine Le Pen podczas spotkania z przewodniczącym Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiejem Naryszkinem. Jest on jedną z rosyjskich osobistości, wobec których Unia Europejska zastosowała sankcje w postaci zamrożenia konta i zakazu podróży do krajów UE.

Sankcje wobec niektórych rosyjskich osobistości zastosowane przez Unię Europejską po aneksji Krymu dokonanej przez Rosję Marine Le Pen nazwała rezultatem "rusofobii i antyrosyjskiej kampanii, do której podżega kilka krajów europejskich".

 17.10

Separatyści zajmują komisariaty milicji w kolejnych miastach na wschodzie

Prorosyjscy separatyści zajęli po południu miejski komisariat milicji w mieście Krasnyj Łyman na północy obwodu donieckiego na wschodniej Ukrainie i wdarli się do obwodowej komendantury milicji w samym Doniecku – podał portal „Nowosti Donbassa”.

Komendant donieckiej milicji Kostiantyn Pożydajew oświadczył, że w związku z sytuacją podaje się do dymisji. Powiedział, że odchodzi ze stanowiska zmuszony do tego przez protestujących – przekazała agencja Interfax-Ukraina.

„Nowosti Donbassa” opublikowały zdjęcia, z których wynika, że w Słowiańsku w obwodzie donieckim, gdzie wcześniej tzw. Ludowa Milicja Donbasu przejęła budynek komisariatu milicji, w akcji separatystów uczestniczyły te same uzbrojone osoby, które wcześniej brały udział w rosyjskiej aneksji Krymu.

„Przyjaciele! Zaczęło się wyzwolenie południowo-wschodniej Ukrainy! Mam nadzieję, że bardzo szybko obwody ługański, charkowski, doniecki, dniepropietrowski, zaporoski, chersoński, mikołajowski i odeski utworzą 20-milionową Federację Ukraińską, która wejdzie do państwa sojuszniczego Białorusi i Rosji!” – napisał na swoim Facebooku wicepremier prorosyjskiego rządu Krymu Rustam Temirgalijew.

 14.44

Kijów wzywa Moskwę do zaprzestania prowokacji na wschodzie Ukrainy

Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca wezwał Moskwę do powstrzymania "prowokacyjnych akcji" jej agentów na wschodzie Ukrainy.

 14.19

Prorosyjscy bojownicy rozdają broń demonstrantom

Uzbrojeni, zamaskowani mężczyźni, którzy zajęli komendę milicji w Sławiańsku, ok. 90 km na południe od Doniecka, przechwycili setki sztuk broni palnej i rozdają tę broń demonstrantom - poinformowała ukraińska milicja.

"Celem zajęcia komendy milicji było zdobycie broni. Rozdają tę broń uczestnikom protestów w Sławiańsku" - podkreślono w oświadczeniu, informując, że chodzi o co najmniej 400 sztuk broni krótkiej i 20 sztuk broni automatycznej.

13.16

Komisariat w Sławiańsku przejęła "Ludowa Milicja Donbasu"

Budynek komisariatu milicji w Sławiańsku został przejęty przez organizację "Ludowa Milicja Donbasu" - poinformowała szefowa władz miejskich, mer Nela Sztepa po rozmowie z napastnikami.

- Przeprowadziłam z nimi rozmowę i wyjaśnili, że występują przeciwko władzy w Kijowie - powiedziała.

Według jej słów, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina, mieszkańcy miasta są bezpieczni i nic im nie zagraża.

10.09

Awakow: uzbrojeni napastnicy przejęli komisariat w Sławiańsku

"Uzbrojeni ludzie w mundurach bez oznaczeń opanowali komisariat w Sławiańsku. Nasza reakcja będzie bardzo stanowcza, gdyż jest różnica pomiędzy protestującymi a terrorystami" - napisał minister na Facebooku.

Szef ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych, który w piątek wieczorem przyjechał do Doniecka, dodał później na portalu, że "do Sławiańska wysłano siły specjalne".

Jak podaje serwis prasowy Euromajdanu, okupantów wspiera burmistrz Sławiańska (na w różowej kurtce na zdięciu poniżej). Głośno opowiada się również za przeprowadzeniem tam tzw. "referendum".

Usunięto obraz.

Sławańsk to nowy cel działań separatystów. Dotychczas koncentrowali się na samej stolicy obwodu donieckiego, gdzie od kilku dni okupują siedzibę administracji obwodowej oraz na Ługańsku, w którym kontrolują gmach delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

pap, twitter

Wiadomości

Kolejna polska firma przejmuje brytyjski rynek. „Fachowcy” od Tuska mogliby się od niej uczyć

Prezydent zdymisjonował szefową MSZ. Za głosowanie w sprawie Kuby

Upadek Bidena. Dla obecnego prezydenta Amerykanie to śmieci

Od czwartku modlitwa w milczeniu będzie w Anglii przestępstwem

Olivier Rioux najwyższym koszykarzem w historii ligi akademickiej

ONZ: Haiti pogrążone w przemocy. Gangi przejęły funkcje państwa

Na Kubie wyłączono 8 elektrowni. Na wyspie brakuje paliwa

Korea Północna zaczęła strzelać. Pocisk osiągnął pułap 7 tys. km

Donald Trump: 250 milionów ludzi, to nie są śmieci!

Rosja uderzyła w blok w Charkowie; zginęło dziecko, wielu rannych

Premier Hiszpanii bierze media publiczne. Kontrowersyjna ustawa

19 osób zginęło w izraelskim ataku na region Baalbek

Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę

Straż Graniczna zachęca do starania się o azyl

Błaszczak: Tuskowi bardzo doskwiera opracowanie prof. Cenckiewicza i red. Rachonia, bo ujawnia całą prawdę

Najnowsze

Kolejna polska firma przejmuje brytyjski rynek. „Fachowcy” od Tuska mogliby się od niej uczyć

Olivier Rioux najwyższym koszykarzem w historii ligi akademickiej

ONZ: Haiti pogrążone w przemocy. Gangi przejęły funkcje państwa

Na Kubie wyłączono 8 elektrowni. Na wyspie brakuje paliwa

Korea Północna zaczęła strzelać. Pocisk osiągnął pułap 7 tys. km

Prezydent zdymisjonował szefową MSZ. Za głosowanie w sprawie Kuby

Upadek Bidena. Dla obecnego prezydenta Amerykanie to śmieci

Od czwartku modlitwa w milczeniu będzie w Anglii przestępstwem