Węgry odnotowały najwyższy wskaźnik urodzeń od 27 lat pod koniec 2021 r. Wszystko dzięki przywiązaniu kraju do wartości rodzinnych.
Według Węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH), od stycznia do listopada ubiegłego roku wskaźnik urodzeń na Węgrzech wynosił 1,59 dziecka na kobietę, co stanowi 78-proc. wzrost od 2010 r., kiedy wskaźnik urodzeń wynosił 1,25. W Polsce wskaźnik ten nie odbiega wiele od węgierskiego, wynosi 1,44.
Jednak ten wskaźnik jest nadal znacznie poniżej 2,1 znaku wymaganego do zastąpienia populacji. Premier Viktor Orbán powiedział, że ma nadzieję, że Węgry osiągną go do 2030 roku.
Rosnący wskaźnik urodzeń był postrzegany jako sukces Węgier w ich dziesięcioletnim zaangażowaniu w politykę prorodzinną prowadzoną przez premiera Viktora Orbána.
Bence Rétvári, członek Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (KDNP) nazwał wskaźnik urodzeń „potencjalnym zwrotem” w walce kraju z ubytkiem populacji.
„Głęboko wierzymy w rodziny, dlatego w ciągu ostatniej dekady zrobiliśmy wszystko, aby pomóc im w decyzji o dziecku i poprawić ich standard życia” – powiedział gazecie „Rétváritold Magyar Nemzet”.
Hungary’s Ministry of Human Resources has said that the birth rate has returned to pre-1995 levels.
— Visegrad 24 ???????????????????????????????? (@visegrad24) January 3, 2022
Thanks to Orban’s pro-family policies, it has risen from the all-time low 1,2 during the socialist government in 2008 to 1,59.
The reversed trend is unique in the Western world. pic.twitter.com/qP6Tcl19Bj
Wskaźnik urodzeń stale spadał od 1979 r., kiedy spadł z 2,0 do 1,8 w latach 80. i 90. oraz najniższego poziomu 1,2 po kryzysie finansowym z 2008 r.
Polityka narzucana przez lewicowe rządy przez lata uniemożliwiała wspieranie rodzin wielodzietnych. W ciągu ostatniej dekady coraz większe wsparcie Węgier dla rodzin stworzyło jednak środowisko, w którym małżeństwa i rodziny rozkwitają, a liczba aborcji spada.
Już podczas konferencji w Rzymie, która odbyła się 21 maja 2018 r., Katalin Novàk, Minister Stanu Węgier, wyraziła zaangażowanie rządu w pomoc rodzinom. – Warunkiem średnio- i długoterminowego rozwoju społecznego oraz zrównoważonego rozwoju Węgier jest trwały zwrot w trendach demograficznych – powiedział Novàk.
– Ten cel można osiągnąć dzięki stabilnej, złożonej, ukierunkowanej i elastycznej polityce rodzinnej, która jest w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb i warunków – dodała.
Dostępna na Węgrzech pomoc obejmuje zasiłek macierzyński, płatny urlop wychowawczy, ulgi podatkowe dla rodzin i ulgi mieszkaniowe, ulgi podatkowe zachęcające młode pary do zawarcia małżeństwa, świadczenia urlopowe, bezpłatne obozy wakacyjne dla dzieci, dotowane podręczniki oraz obniżone koszty mediów. Rodziny odnotowały znaczne zyski finansowe, w tym wzrost średnich zarobków netto o 63,8 proc. od 2010 r. ze względu na samą obniżkę podatków rodzinnych.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?