Słowo "chrześcijanin" narusza neutralność religijną? Zniknie z plakatów w paryskim metrze
Wzburzenie wzbudził plakat reklamujący koncert kwartetu "Les Pretres". Paryskie zakłady komunikacyjne nakazały usunięcie słowa "chrześcijanie", gdyż jest to ich zdaniem zamach na laickość Republiki Francuskiej.
Les Pretres, czyli Kapłani, to zespół księży, który powstał w 2010 roku z inicjatywy biskupa Gap Jeana-Michela di Falco Leandriego. Plakaty zapowiadają ich czerwcowy koncert, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz "chrześcijan z Bliskiego Wschodu", padających ofiarą działań Państwa Islamskiego.
Właśnie ten zapis wzbudził protest zakładów komunikacyjnych RATP. Zdaniem organizacji,na plakatach wiszących m.in. w paryskim metrze, nie może znajdować się słowo "chrześcijanin". RATP zadecydowało, że użycie tego słowa to naruszanie neutralności religijnej państwa, a także, że niedopuszczalne jest wspomnienie na afiszu o "zagranicznym konflikcie zbrojnym".
Decyzja RATP wywołała oburzenie opinii publicznej, m.in. ze strony premiera Francji Manuela Vall. Szef francuskiego rządu napisał na Twitterze: Bez wahania! W pełni popieram chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ofiary barbarzyństwa.
W związku z ostra krytyką, dyrekcja RATP zezwoliła na pozostawienie na plakatach informacji o wspieraniu wiernych na Bliskim Wschodzie, jednak samo słowo "chrześcijanie" musiało zniknąć.
La #RATP refuse les affiches avec : POUR LES CHRÉTIENS D'ORIENT,qui annoncaient le concert des #PRÊTRES à l'Olympia. pic.twitter.com/CzI4DChywm
— Jean-Michel di FALCO (@proteus2013) marzec 30, 2015
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza